PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwa nowe szynobusy dla Kolei Mazowieckich Jeszcze w tym roku

  • PAP    16 czerwca 2015 - 16:47
Dwa nowe szynobusy dla Kolei Mazowieckich Jeszcze w tym roku

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i wicemarszałek Leszek Ruszczyk podpisali dwie umowy na zakup szynobusów. Jedną z prezesem firmy Pesa Bydgoszcz SA Tomaszem Zaboklickim i jedną z prezesem firmy Newag SA Zbigniewem Konieczkiem (fot. Martyna Gadecka/mazovia.pl)

Koleje Mazowieckie wzbogacą się o dwa szynobusy, które będą obsługiwać mniej popularne linie. We wtorek umowy na zakup pojazdów podpisał marszałek woj. mazowieckiego i prezesi firm Pesa Bydgoszcz i Newag. Pojazdy zaczną kursować na przełomie 2015 i 2016 r.
Oba pojazdy będą nowoczesnymi konstrukcjami, wyposażonymi w klimatyzację i monitoring. Będą również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szynobusy zostaną skierowane na mniej popularne linie, m.in. w kierunku Tłuszcza, Płocka i Ostrołęki. Według danych technicznych pojazdy rozpędzają się do prędkości 120-130 km/h.

Koszt całej inwestycji to blisko 19,3 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą z budżetu Mazowsza (4,1 mln zł), z rezerwy celowej budżetu państwa (7,3 mln zł) oraz Funduszu Kolejowego (7,9 mln zł).

Struzik powiedział dziennikarzom, że Koleje Mazowieckie są mają ogromy wpływ na rozwój Mazowsza. "Trudno wyobrazić sobie mobilność Mazowsza bez nowoczesnych kolei regionalnych. Dlatego bardzo konsekwentnie inwestujemy w tabor - zarówno w elektryczne zespoły trakcyjne wieloczłonowe, jak i mniejsze jednostki" - powiedział Struzik. Dodał, że nowe szynobusy będą obsługiwać linie o mniejszym obciążeniu.

Nowe szynobusy przyjadą jesienią

Zgodnie z podpisanym dokumentami, nowe szynobusy powinny zostać przekazane Kolejom Mazowieckim do 11 grudnia br. Newag dostarczy spalinowy szynobus dwuczłonowy. Będzie w nim 119 stałych miejsc siedzących i 140 miejsc stojących. Pojazd będzie kursował na odcinku Tłuszcz - Warszawa - Czeremcha. Będzie to drugi dwuczłonowy szynobus dostarczony przez Newag w taborze Kolei Mazowieckich.

Natomiast Pesa Bydgoszcz wyprodukuje dla Kolei Mazowieckich jednoczłonowy szynobus spalinowy. Znajdzie się w nim 60 stałych miejsc siedzących i 52 miejsca stojące. Pojazd wyjedzie na trasy Tłuszcz - Nasielsk - Sierpc - Płock oraz Tłuszcz - Ostrołęka.

Członek Zarządu Kolei Mazowieckich, dyrektor eksploatacyjny Czesław Sulima dodał, że nowe pojazdy wejdą do eksploatacji na przełomie 2015 i 2016 r., a być może od nowego rozkładu jazdy pociągów, czyli jeszcze w grudniu br.

Zaznaczył, że nowe pojazdy zasilą linie niezelektryfikowane. "To linie, które jeszcze kilka lat temu w ogóle były nieeksploatowane. Przed kilkoma laty nastąpiła ich rewitalizacja, na początku jeździły tam, jeszcze jeżdżą, autobusy szynowe starego typu, które sukcesywnie są wymieniane. Na koniec 2015 r. będziemy mieli dziewięć takich pojazdów, co w zasadzie zabezpiecza nasze potrzeby" - powiedział Sulima.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.