PARTNER PORTALU
 • BGK

Dwa projekty dot. opłat za śmieci w Warszawie

 • PAP    3 stycznia 2013 - 19:16
Dwa projekty dot. opłat za śmieci w Warszawie

Stołeczny ratusz przekazał Radzie Miasta dwa projekty uchwał dot. metody naliczania opłat za śmieci - poinformował wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak. Uchwały przewidują naliczanie opłat od powierzchni mieszkania lub od gospodarstwa domowego.
Kochaniak powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że cały komplet projektów uchwał, m.in. projekty dotyczące metod naliczania opłat czy regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, został skierowany do Rady Miasta 28 grudnia. Najbliższa sesja Rady ma odbyć się 17 stycznia i wtedy najprawdopodobniej zostaną uchwalone nowe ceny za wywóz śmieci, które będą obowiązywały od 1 lipca.

Czytaj też:  Dialog ze spółdzielcami w sprawie śmieci

Projekty uchwał zakładają, że w przypadku naliczania opłat od gospodarstwa domowego, opłata wyniesie 45 zł za miesiąc. W przypadku opłaty od powierzchni lokalu mieszkalnego, wyniesie ona 0,8 zł za m kw. Cena ta będzie jednak mogła być regulowana przez wskaźniki korygujące. W lokalu w przedziale między 60 a 120 m kw., każdy metr byłby pomnożony przez 0,85, a metraż w mieszkaniach powyżej 120 m kw. nie byłby brany pod uwagę w obliczaniu opłaty.

Przedstawione przez stołeczny Ratusz obciążenia odnoszą się do segregowanych odpadów komunalnych. W przypadku, kiedy będą one zmieszane, cena będzie wyższa o 40 proc.

Czytaj też:  Urzędnicy sprawdzą, czy segregujemy śmieci

Kochaniak dodał, że po analizach zrezygnowano z dwóch innych dopuszczonych w ustawie "śmieciowej" metod naliczania opłat za odpady - od osoby i od zużycia wody. Przyjęcie metody od osoby w przypadku Warszawy, w której zgodnie z oficjalnymi szacunkami zameldowanych jest ok. 1,7 mln mieszkańców, a faktycznie mieszka od 300 do 500 tys. osób więcej, oznaczałoby, że koszty funkcjonowania systemu nie mogłyby zostać rozłożone na wszystkich mieszkańców - powiedział wiceprezydent.

Dodał, że także metoda naliczania opłaty od zużycia wody nie byłaby skuteczna, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy są podłączeni do sieci wodno-kanalizacyjnej. Ratusz szacuje, że jest to ok. 100 tys. osób. Dodatkowo trudno jest "rozdzielić" wodę na cele bytowe od wody, która jest wykorzystywana w celach gospodarczych, np. do podlewania trawników.

Kochaniak poinformował także, że z inicjatywy Urzędu Miasta został przygotowany dodatkowy projekt uchwały w sprawie programu dopłat dla mieszkańców stolicy "Warszawskie Dopłaty do Opłaty". Ma on obowiązywać w latach 2013-2016. Pomoc będzie przewidziana dla osób, o których mowa w ustawie z czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.

Nie będzie brana pod uwagę powierzchnia lokalu, pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego. Średni miesięczny dochód netto na jednego członka gospodarstwa domowego, na dzień składania wniosku o dopłatę, nie będzie mógł przekroczyć: 210 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, tj. 1678,30 zł netto na osobę; 150 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym, tj. 1198,80 zł netto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Osoby, które skorzystają z programu dopłat, zapłacą za śmieci 12,6 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 9 zł od osoby w gospodarstwie wieloosobowym.

Przykładowo przy wyliczaniu opłat od powierzchni mieszkania (60 m kw.), na osobę w gospodarstwie pięcioosobowym zapłacimy 9,6 zł, a z dopłatą 9 zł. Przy gospodarstwie czteroosobowym - 12 i 9 zł, trzyosobowym 16 i 9 zł, dwuosobowym 24 i 9 zł, jednoosobowym 48 i 12,6 zł.KOMENTARZE (11)

 • PeDro, 2013-01-16 08:51:12

  A dlaczego nie wodna, nie rozumiem... nie widzę problemu w metodzie wodnej, uważam za najlepszą. Własnie szczególnie w wypadku niezameldowania sporej liczby mieszkańców. A jak nie ma podłączenia do sieci wodociągowej to dostaje średnie roczne zużycie na osobę, wartość ogłaszana co roku na podstawie ...danych uśrednionych dla całego miasta. Stawka jest znana a normatyw ustalany jest przez uśrednienie i podawany przez miasto jak każda inna stawka regularna czy podatek od nieruchomości itd.  rozwiń
 • Antyidiota na Prezydenta, 2013-01-07 12:42:04

  Antyidiota na nowego Premiera! Będzie brał znowu coroczne nagrody europejskie za wkład do budżetu unijnego!
 • Antyidiota, 2013-01-07 10:38:27

  I tak wszyscy zapłacą wiecej, m.in. za nowe stanowiska urzednicze. Bo zamiast zapłacic kare ok 3 zl rocznie od osoby do uni wolimy tworzyc dziwolągi, któr beda nas kosztować ok. 60 zł na rok od osoby! I to cała Polska własnie!