PARTNER PORTALU
 • BGK

Dwie stawki za śmieci w Białymstoku

 • PAP    14 lutego 2013 - 15:57
Dwie stawki za śmieci w Białymstoku

Dwie stawki opłat za wywóz śmieci, z podziałem na jedno- i wieloosobowe gospodarstwa domowe, proponują władze Białegostoku - poinformował zastępca prezydenta miasta Adam Poliński. Pod koniec lutego nad przyjęciem uchwały w tej sprawie będą głosowali radni.
W przyjętej przez władze miasta metodzie osoba samotna będzie płaciła za posegregowane śmieci 24 zł miesięcznie. Gospodarstwa domowe wieloosobowe będą miały jedną, taką samą stawkę, bez względu na liczbę domowników, czyli 48 zł za śmieci posegregowane.

Jeśli śmieci nie będą segregowane, stawki będą o połowę wyższe.

Koszt działalności systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Białymstoku szacowany jest na ok. 57 mln zł. Według władz miasta, przy tak skalkulowanych stawkach i metodzie naliczania opłat za wywóz śmieci, system powinien być z tych opłat sfinansowany.

Wiceprezydent Poliński przyznał na czwartkowej konferencji prasowej, że poziom opłat budzi i wciąż będzie budził kontrowersje. Jak mówił, w przyjętym systemie rodzina z dwójką dzieci płaci de facto 12 zł za osobę, choć przy dwóch osobach w gospodarstwie domowym jest to kwota dwukrotnie wyższa (24 zł za osobę).

W ocenie władz Białegostoku, system który zostanie zaproponowany radnym w formie projektu uchwały, jest preferencyjny dla rodzin wielodzietnych, prostsza będzie weryfikacja zebranych deklaracji (a więc i koszty administracyjne) i mniejsza skłonność mieszkańców do zaniżania liczby domowników.

W kosztach funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w Białymstoku 26 proc. stanowi transport odpadów. Poliński mówił, że jeśli okaże się, że uzyskane w przetargu ceny transportu będą niższe od zakładanych, to uzyskane tu oszczędności wpłyną na obniżenie stawek.

Pytany, czy władze biorą pod uwagę taki wariant, że radni zechcą sami obniżyć zaproponowane stawki, dużo wyższe od obecnie obowiązujących w mieście, Adam Poliński powiedział, że prezydent zawsze jest zobowiązany wykonywać uchwały rady miasta. "I uwzględniać to później w projekcie budżetu, jeśli dotyczy to spraw budżetowych" - dodał.

Według nowych przepisów, które wejdą w życie 1 lipca 2013 r., to gminy będą odpowiedzialne za odpady komunalne. Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które w jego imieniu będą świadczyć usługi na danym terenie. Teraz to właściciele nieruchomości decydują, kto odbiera od nich odpady.

Nowa ustawa ma spowodować, że mniej śmieci będzie trafiać na dzikie wysypiska, mniej ma być też np. śmieci palonych w piecach w prywatnych domach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • 666, 2013-02-20 08:12:57

  To sobie sprzedawaj, wysegreguj i sprzedawaj....nikt Ci tego nie zabrania! worek puszek po piwie to jakieś 15 zł. Ciekawe czy zwróci ci się paliwo?
 • AntyDziw, 2013-02-20 00:41:43

  Do 777 Co ma przynależność polityczna i religia do dyskusji o odpadach? Może Twój światopogląd jest taki, że lubisz dawać komu popadnie...? Nic mnie to nie obchodzi ale mnie do dawania nie zmuszaj. Ja swoje szkło, plastik i metal wolałbym sprzedać - Osa dobrze stwierdziła.
 • 777, 2013-02-19 12:38:13

  Banda idiotów tu się wypowiada...pewno są z PiS-u i wierzą że modlitwa pozwoli pozbyć się śmieci!!!!