PARTNER PORTALU
 • BGK

Dwie świdnickie spółki wodne w jednej

 • ZWI    30 kwietnia 2013 - 17:16
Dwie świdnickie spółki wodne w jednej

W ubiegłym tygodniu dopięto na ostatni guzik łączenie Świdnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Spółki Wodnej „Bystrzyca”. Miasto przejęło majątek o wartości prawie 31 mln zł. Na konto Urzędu Miasta wpłynęła także kwota 2,44 mln zł z końcowego rozliczenia likwidacji.
Likwidator spółki wodnej wystąpił do Starosty Świdnickiego o jej wykreślenie z katastru wodnego po tym, jak walne zgromadzenie podjęło uchwałę o zakończeniu likwidacji.

- Cieszę się, że to już finał tej historii. Połączenie obu spółek ma duże znaczenie i było rozważane zanim jeszcze objąłem urząd prezydenta Świdnicy. Poproszona w 2000 roku o pomoc renomowana firma konsultingowa rozłożyła jednak bezradnie ręce, rekomendując zaniechanie tego procesu z powodu skali trudności do pokonania. Nie przestraszyliśmy się problemów i to się opłaciło - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Czytaj też: Samorządowe fuzje nabierają rozpędu

- Łączenie spółek może wydawać się z punktu widzenia mieszkańców operacją czysto abstrakcyjną, nie dotyczącą ich życia. Jest jednak wprost przeciwnie. Powstanie, zamiast dwóch mniejszych, jednego dużego podmiotu zajmującego się wodą i ściekami jest ważne. Przede wszystkim ogranicza zbędne koszty, które były nieuchronnym wynikiem istnienia odrębnych firm (zarząd, służby księgowe, pracownicze itp.) - komentuje Jacek Sochacki, prezes ŚPWiK.

- Będziemy też lepiej zorganizowani i unikniemy ryzyka, że decyzje podejmowane np. w spółce wodnej nie będą do końca spójne z działaniami ŚPWiK lub odwrotnie. Ogromne znaczenie ma także konsolidacja majątku. ŚPWiK dzięki przejęciu oczyszczalni ścieków bardzo zwiększa możliwość pozyskiwania finansowania na wielomilionowe projekty wymiany starych, „sypiących się" sieci wodnych i kanalizacyjnych - dodaje prezes.

Proces połączenia spółek podzielony był na kilka etapów. W pierwszym konieczne było uporządkowanie spraw związanych z zagrożonym finansowaniem III etapu budowy oczyszczalni ścieków. Rozpoczęta w 2001 roku inwestycja miała niedobór środków w wysokości prawie 13 mln zł. ŚPWiK poręczyły pożyczki udzielone spółce wodnej. Był to pierwszy praktyczny ruch w kierunku połączenia, chociaż głośno jeszcze tego tak nie nazywano. Ostatecznie inwestycję ukończono w 2006 r.

Kolejnym krokiem było opracowanie koncepcji łączenia bezpiecznej pod względem biznesowym, prawnym i podatkowym. Było to trudne ze względu na niejasność przepisów i „nieprzystawalność" spółki prawa wodnego (SW „Bystrzyca") i spółki prawa handlowego (ŚPWiK). A co najważniejsze, proces zmian nie mógł zakłócić całego systemu gospodarki wodno- ściekowej, w tym pracy oczyszczalni ścieków.

Jednak jej wdrożenie nie mogło nastąpić przed ostatecznym zakończeniem „aksamitnego rozwodu" Miasta i Gminy Świdnica w ŚPWiK. Nastąpiło to w 2009 roku.

Dopiero po rozejściu się wspólników możliwe stało się uruchomienie działań, które doprowadziły do zorganizowania Walnego Zgromadzenia Członków Spółki Wodnej „Bystrzyca" w marcu 2011 r. Podjęło wtedy najważniejsze uchwały: w sprawie wniesienia oczyszczalni ścieków do ŚPWiK oraz postawienia spółki wodnej w stan likwidacji.

Od tego momentu rozpoczęło się formalne łączenie spółek, które miały różne systemy finansowo-księgowe, różne systemy wynagrodzeń. Konieczne było również opracowanie wspólnych procedur uzgodnień, kontroli, przepływu informacji. Wszystko po to, by oba podmioty sprawnie funkcjonowały. Proces ten został już zakończony.

- Aby nie zwiększać kosztów łączenia spółek, a w konsekwencji cen wody i ścieków, wszystkie działania związane z połączeniem przedsiębiorstw realizowali pracownicy zatrudnieni w Spółce Wodnej „Bystrzyca" w likwidacji. Warto to podkreślić, bo rzadko zdarza się, żeby działania przynoszące miastu tak duże korzyści majątkowe odbyły się praktycznie bezkosztowo. Mam nadzieję, że docenią to także radni miejscy, którzy czasem wyrażali pewne zniecierpliwienie czasem trwania łączenia. Prawdopodobnie na najbliższej sesji zaprezentujemy krótki raport dotyczący połączenia. Przedłożymy także uchwałę o podniesieniu kapitału ŚPWIK o środki, które do Miasta trafiły po likwidacji spółki wodnej. To niebagatelna kwota 2,4 mln zł, którą ŚPWiK przeznacza na spłatę pożyczki udzielonej na budowę oczyszczalni ścieków przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - dodaje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.