PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwóch chętnych do budowy bydgoskiej spalarni

  • PAP    16 lipca 2012 - 18:49
Dwóch chętnych do budowy bydgoskiej spalarni

Dwie oferty zostały złożone w przetargu na projekt i budowę spalarni odpadów komunalnych, która powstanie w Bydgoszczy, ale będzie także obsługiwać Toruń. Inwestycja, szacowana na ponad pół miliarda złotych, ma być gotowa za trzy lata.
Jak poinformował Marcin Janczylik, rzecznik prasowy komunalnej spółki ProNatura, która jest inwestorem, w poniedziałek otwarto oferty złożone w przetargu na projekt i budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy. Złożyły je włoskie konsorcjum Astaldi S.p.A, Termomeccanica Ecologia S.p.A., które zaoferowało wykonanie inwestycji za ponad 491,6 mln zł oraz Mostostal Warszawa S.A. proponujący cenę ponad 636,5 mln zł.

"Kwota, jaką zamierzamy przeznaczyć na realizację zamówienia wynosi około 644,5 mln zł brutto. Oferty zostaną ocenione według trzech kryteriów: cena, koszty eksploatacyjne oraz parametry gwarantowane instalacji, a wyłoniony wykonawca będzie miał 1100 dni na zaprojektowanie i wybudowanie w Bydgoszczy spalarni i kompostowni na odpady biodegradowalne oraz stacji przeładunkowej w Toruniu" - zaznaczył Janczylik.

 To drugi przetarg na budowę spalarni odpadów w Bydgoszczy, a obaj obecni oferenci startowali także w pierwszym postępowaniu. Włoska oferta także wówczas była najkorzystniejsza finansowo (choć przekraczała szacunkowy kosztorys inwestora), ale została odrzucona na polecenie Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że oferta zawierała niedopuszczalne błędy.

Ostatecznie pierwszy przetarg został unieważniony, po tym jak KIO nakazała także odrzucenie wybranej ostatecznie oferty Mostostal Warszawa S.A., a następna w kolejności, droższa o 140 mln zł, oferta konsorcjum PBG S.A. przekraczała możliwości finansowe inwestora.

Czytaj też: Rosną koszty bydgoskiej spalarni

"Liczymy, że w ramach nowej procedury, uchybienia wytknięte przez KIO w poprzednim postępowaniu zostały wyeliminowane przez potencjalnych wykonawców" - dodał Janczylik.

Budowa spalarni to jedna z największych inwestycji w kujawsko-pomorskiem. Zakład powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i rocznie zamieniać będzie w energię około 180 tysięcy ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego. Blisko 330 mln złotych na realizację projektu pochodzić będzie ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.