PARTNER PORTALU
  • BGK

Dworzec PKP w Przemyślu gotowy

  • PAP    26 stycznia 2012 - 19:41
Dworzec PKP w Przemyślu gotowy

Ponad półtora roku trwał remont generalny dworca kolejowego w Przemyślu (Podkarpackie). Inwestycja kosztowała prawie 25 mln zł; pieniądze pochodziły z PKP oraz budżetu państwa. W czwartek obiekt został oddany do użytku.
Luwrem Wschodu określiła przemyski obiekt dyrektorka biura zarządu PKP i prezes spółki Dworzec Polski Lucyna Roszyk. - Myślę, że te 25 mln zł, które pochłonął ten obiekt, zostały dobrze wydane. Ten dworzec jest też elementem marketingu kraju, świadectwo tego, że nam nie jest wszystko jedno, jak nas widzą - powiedziała podczas uroczystości otwarcia dworca.

Zdaniem Roszyk przemyski dworzec ma być miejscem, który będzie się kojarzył nie tylko z podróżą, ale również z zakupami czy smakiem dobrej kawy. - Wkrótce otworzymy tu Kawiarnię Wiedeńską, będą też galerie handlowe. Chcemy, aby odbywały się tu wydarzenia kulturalne, aby było to miejsce spotkań- zaznaczyła.

Prezydent Przemyśla Robert Choma (zabierz głos/oceń prezydenta) uważa, że odnowiony dworzec jest jednym z najpiękniejszych obiektów w mieście. - Wracamy do historii, kiedy to Przemyśl wraz ze swoim dworcem był najpiękniejszym miastem na drodze ze Lwowa do Krakowa - powiedział.

- Jesteśmy porażeni pięknem tego budynku. Przypomina on bardziej muzeum niż dworzec - mówił zastępca dyrektora generalnego kolei ukraińskich Leonid Łobojko.

Czytaj też: Dworce nie do poznania

Rzecznik prasowy grupy PKP, Łukasz Kurpiewski powiedział, że podczas remontu, prowadzonego pod nadzorem konserwatora zabytków, odzyskane zostały wszystkie zabytkowe elementy dworca. - Obiekt został równocześnie dostosowany do standardów, które dzisiaj obowiązują na dworcach kolejowych, są m.in. ułatwienia dla osób niepełnosprawnych - dodał.

Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków Grażyny Stojak, przemyski dworzec wygląda obecnie tak samo, jak w 1895 roku, kiedy go ostatecznie przebudowano. - Cały projekt jego remontu poprzedzony był dogłębnymi badaniami, dotarliśmy m.in. do pierwotnej kolorystyki, oglądaliśmy zdjęcia, aby przywrócić mu tamten blask. To była trudna praca wykonywana codziennie, bowiem każda rozeta, każdy detal, był z nami uzgadniany. Jestem pełna radości, bo to wszystko, co założyliśmy sobie na początku, nam się udało - dodała.

W czasie prac modernizacyjnych, które zrealizowała firma Budimex, wykonano m.in. remont dachu, elewacji, wymianę okien, drzwi oraz posadzek, które zostały wyłożone mozaiką z terrakoty. Odnowiono wszystkie detale architektoniczne, np. herby i obrazy, złocenia, stiuki, kolumny i okucia blacharskie. Na dworcu przygotowano również m.in. specjalne pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Zainstalowany został też nowoczesny system monitoringu bezpieczeństwa i dźwiękowego systemu ostrzegania o pożarze.

Na dworcu będzie działał punkt konsularny Ukrainy.

Dworzec został zbudowany w latach 1859-1860, a następnie przebudowany w 1895 roku. Z przemyskiego dworca korzysta ok. 1,2 mln osób rocznie. Stacja obsługuje 51 pociągów na dobę.

PKP S.A. prowadzą inwestycje o łącznej wartości ponad 980 mln zł na ponad 70 dworcach kolejowych. Część z nich została oddana już od użytku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • NieboS, 2012-01-26 20:59:36

    To świetnie,że jest gotowy !!