PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwuletnia żyrafa Lira już w Łodzi

  • PAP    14 sierpnia 2012 - 19:27
Dwuletnia żyrafa Lira już w Łodzi

We wtorek po południu do zoo w Łodzi przyjechała z Lipska dwuletnia żyrafa Lira. To pierwsza z trzech nowych samic w łódzkim ogrodzie. Przyjazd dwóch kolejnych zaplanowano na środę i czwartek.
Lira urodziła się w lipskim ogrodzie, gdzie żyła w grupie liczącej 11 żyraf. Na wybieg wychodziła jednak również z innymi zwierzętami, m.in. zebrami, oryksami i strusiami. W Łodzi pierwszą noc spędzi w towarzystwie samca Tofika. Później dołączą do nich dwie kolejne samice, które przyjadą z ogrodów zoologicznych w Warszawie i Płocku – dwuletnia Lokatka i 11-letnia Judita.

Czytaj też: Wrócą żyrafy do łódzkiego ZOO

Sprowadzenie nowych żyraf do łódzkiego zoo to efekt wydarzeń z połowy maja, gdy w wyniku stresu po ataku wandali padły dwie żyrafy – partnerki Tofika. Chuligani w nocy dostali się przez ogrodzenie na teren ogrodu i zdewastowali część wyposażenia. Zniszczyli niektóre tablice informacyjne i edukacyjne oraz wrzucili część ławek na teren wybiegów dla zwierząt. Dewastacji dokonano m.in. w pobliżu żyrafiarni. Sprawcy uciekli.

Po tym zdarzeniu m.in. Straż dla Zwierząt w Polsce rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na sprowadzenie do łódzkiego ogrodu nowego zwierzęcia. Do akcji włączyły się również firmy Great Open Mouse i Da Grasso. W efekcie tych działań do zoo w Łodzi przyjedzie nie jedna, a trzy żyrafy.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe zwierzęta pojawią się na wybiegu dostępnym dla osób odwiedzających łódzkie zoo.

„Wszystko zależy od tego, kiedy zaadaptują się w nowym miejscu. Mamy nadzieję, że szybko minie u nich stres, jaki zawsze wiąże się z podróżą. Muszą również przyzwyczaić się do nieco zmienionej diety i zaakceptować nowe pomieszczenia. Na zewnątrz zwierzęta wypuścimy dopiero wtedy, gdy będziemy przekonani, że nie są zestresowane i czują się bezpieczne” – wyjaśnił dyrektor łódzkiego zoo Ryszard Topola.

Dodał, że po tragicznych wydarzeniach sprzed kilku miesięcy podjęto wiele działań, które mają poprawić bezpieczeństwo zwierząt przebywających w ogrodzie. W trakcie projektowania jest monitoring, na którego zakup i instalację Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył 800 tys. zł. Władze Łodzi dołożyły na ten cel 200 tys. zł. Dodatkowe szkolenia przeszli również wartownicy pracujący w zoo.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie unikniemy sytuacji, w której znów ktoś będzie chciał wejść na teren ogrodu i narozrabiać. Mamy jednak nadzieję, że wyczuleni wartownicy i inne wykonane w ostatnim czasie elementy bezpieczeństwa pozwolą na to, że zwierzęta będą tu spokojnie żyły” – powiedział Topola.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.