PARTNER PORTALU
  • BGK

Dylematy środowiskowe dotyczące wiatraków

  • ZWI    7 marca 2013 - 10:13
Dylematy środowiskowe dotyczące wiatraków

Niestabilne prawo i niska jakość dokumentacji sporządzanej w postępowaniach dla elektrowni wiatrowych – takie m.in. wnioski płyną z najnowszego raportu Instytutu Koźmiana, podsumowującego rok prac nad jakością postępowań środowiskowych w branży wiatrowej.
Dokument wskazuje też m.in. na brak przejrzystego podziału kompetencji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za wydawanie decyzji środowiskowych.

Czytaj też: Firmy "kupują" poparcie gmin ws. wiatraków

Badaniom poddano 532 postępowania toczące się na terenie całej Polski. Eksperci Instytutu Koźmiana wskazali w raporcie najbardziej problematyczne sytuacje, pojawiające się na styku inwestor - samorząd - społeczności lokalne.

Aby rozwiązać większość z tych problemów, konieczne są zmiany w prawie. Instytut Koźmiana przedstawił własne propozycje poprawek i zmian legislacyjnych mających na celu wyeliminowanie nieścisłości przepisach. Propozycje te znalazły się w raporcie. Publikujemy go w dziale multimedia.

Podczas realizacji projektu zastosowano nowatorską metodę badawczą. Korzystając z uprawnień organizacji społecznych, Instytut Koźmiana wnioskował do poszczególnych organów o uznanie za stronę postępowania w zakresie budowy elektrowni wiatrowych.

Dzięki temu eksperci Instytutu mogli uzyskać kompletną dokumentację źródłową do badania przebiegu postępowania, od wniosku o wydanie decyzji aż po decyzję środowiskową.

Wyznaczone zostały tematy dla kolejnych analiz Instytutu. Planowane opracowania poświęcone będą kwestiom przyrodniczym w procesie OOŚ, problematyce planistycznej i zagospodarowania przestrzennego oraz społecznym aspektom budowy farm wiatrowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.