PARTNER PORTALU
  • BGK

Dyrektywy: Unia Europejska dogadała się w sprawie odpadów

  • bad    18 grudnia 2017 - 15:20
Dyrektywy: Unia Europejska dogadała się w sprawie odpadów
Osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie pakietu o obiegu zamkniętym. FOT. PIXABAY

Po trwających ponad pół roku „długich i trudnych negocjacjach” osiągnięto w Brukseli porozumienie w sprawie zmian w prawie UE dotyczącym odpadów.
Negocjacje prowadzili w miniony weekend przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i prezydencji estońskiej. Osiągnięto porozumienie w sprawie czterech wniosków: do dyrektywy ramowej w sprawie odpadów, w sprawie opakowań, w sprawie składowania odpadów oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Czytaj też: Nie ma co robić rabanu o podwyżki cen wody

Według Rady, ambasadorowie państw członkowskich zostaną poinformowani o wynikach rozmów trójstronnych na ich następnym posiedzeniu 20 grudnia. Ostateczna analiza tekstu przez Radę ma się odbyć podczas nadchodzącej prezydencji bułgarskiej, wtedy też ma nastąpić potwierdzenie porozumienia. Następnie nowe zapisy mają być głosowane w Parlamencie Europejskim.

- Mam nadzieję, że państwa członkowskie będą popierać ten wyważony i gruntownie wynegocjowany kompromis - powiedział minister ds. środowiska Estonii Siim Kiisler.

Czytaj też: Instytut Sobieskiego: Gospodarka odpadami pod znakiem zapytania

Komisarz Karmenu Vella podkreślił, że Europa zrobiła w ten sposób „duży krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”. Zmiany w prawie mają na celu zarówno zmniejszenie ilości wytwarzanych przez nas odpadów, jak i tych trafiających na składowiska czy do spalania, a przede wszystkim zwiększenie ponownego wykorzystania produktów i recyklingu.

Wypracowane porozumienie umacnia hierarchię odpadów. Zapobieganie, ponowne użycie i recycling jest umieszczone wyraźnie powyżej składowania i spalania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.