PARTNER PORTALU
  • BGK

Działaj szybko, to unikniesz kary

  • GK    22 listopada 2011 - 08:07
Działaj szybko, to unikniesz kary

Prawomocne decyzje prezesa UOKiK należy wykonywać w terminie. Za zwłokę urząd może nałożyć do 10 tys. euro kary za każdy dzień opóźnienia.
Boleśnie przekonała się o tym spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja z Kędzierzyna-Koźla (zabierz głos, oceń prezydenta). Za niewykonanie decyzji urzędu spółka musi zapłacić ponad 30 tys. zł kary

W lipcu 2008 roku Prezes UOKiK zakwestionowała postanowienie w umowach o dostawę wody i odbiór ścieków stosowanych przez MWiK. Zgodnie z niedozwoloną klauzulą, spółka o zmianach dotyczących zasad składania skarg i rozpatrywania reklamacji informowała konsumentów m.in. na stronie internetowej.

Tymczasem wszystkie zmiany kontraktu powinny być konsumentowi dostarczone na piśmie. W 2008 roku prezes UOKiK uznała, że MWiK w Kędzierzynie-Koźlu naruszyło zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła karę ponad 15 tys. zł. Przedsiębiorca odwołał się od tego rozstrzygnięcia, ale sąd podtrzymał stanowisko urzędu w grudniu 2009 roku. Spółka nie złożyła apelacji, więc decyzja się uprawomocniła.

Prezes UOKiK, badając wykonanie prawomocnej decyzji, sprawdzała, czy zakwestionowane postanowienie nie znajduje się już w umowach i czy wszystkie kontrakty zostały aneksowane.

Jak się okazało, mimo wyroku sądu, MWiK nadal stosuje zakwestionowane postanowienie i tylko znikoma część umów została aneksowana. Decyzja prezes UOKiK nie została więc wykonana. W związku z tym urząd nałożył na spółkę karę finansową w wysokości 30 356 zł. Od tego rozstrzygnięcia przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.