Działali na szkodę spółki? Trafią do prokuratury

WZZ "Sierpień 80" złożył w czwartek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez poprzednie władze Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
Działali na szkodę spółki? Trafią do prokuratury

Związkowcy podnoszą, że spółka, która przez lata świetnie prosperowała i przynosiła zyski, teraz poprzez zbędne i ryzykowne operacje finansowe, zanotowała ogromne straty.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest jednym z największych tego typu operatorów w Europie. Obsługuje 3,5 miliona ludzi. W latach poprzednich przynosiła ogromne zyski, a środki finansowe będące w dyspozycji GPW przekraczały kwotę 360 mln. Zdaniem związkowców Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" poprzednie władze przedsiębiorstwa udzielając pożyczek i poręczeń majątkowych, wykupując obligacje firm zewnętrznych prywatnych i półprywatnych ze środków GPW, doprowadziły do znaczących strat finansowych.

- Strata finansowa spowodowana została różnego typu malwersacjami finansowymi w postaci m.in. poręczeń, pożyczek, wykupu obligacji, zabezpieczeń kredytów dla zewnętrznych prywatnych spółek - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80". - Wiedza na ten temat jest w posiadaniu organów nadzorujących spółkę GPW, ponieważ po zmianie zarządu, która miała miejsce kilka miesięcy temu, obecne władze spółki i marszałek województwa śląskiego zarządzili liczne kontrole wewnętrzne i zewnętrzne, w tym m.in. audyt renomowanej i niezależnej instytucji finansowej. Wynika z niego, że w przedsiębiorstwie dochodziło do działań, które zmuszają nas do powiadomienia organów ścigania - wyjaśnia Kosela.

Treść zawiadomienia do prokuratury związkowcy przekazali także premierowi Donaldowi Tuskowi oraz śląskiemu marszałkowi Mirosławowi Sekule.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE