Działali na szkodę spółki? Trafią do prokuratury

WZZ "Sierpień 80" złożył w czwartek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez poprzednie władze Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
Działali na szkodę spółki? Trafią do prokuratury

Związkowcy podnoszą, że spółka, która przez lata świetnie prosperowała i przynosiła zyski, teraz poprzez zbędne i ryzykowne operacje finansowe, zanotowała ogromne straty.

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest jednym z największych tego typu operatorów w Europie. Obsługuje 3,5 miliona ludzi. W latach poprzednich przynosiła ogromne zyski, a środki finansowe będące w dyspozycji GPW przekraczały kwotę 360 mln. Zdaniem związkowców Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" poprzednie władze przedsiębiorstwa udzielając pożyczek i poręczeń majątkowych, wykupując obligacje firm zewnętrznych prywatnych i półprywatnych ze środków GPW, doprowadziły do znaczących strat finansowych.

- Strata finansowa spowodowana została różnego typu malwersacjami finansowymi w postaci m.in. poręczeń, pożyczek, wykupu obligacji, zabezpieczeń kredytów dla zewnętrznych prywatnych spółek - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80". - Wiedza na ten temat jest w posiadaniu organów nadzorujących spółkę GPW, ponieważ po zmianie zarządu, która miała miejsce kilka miesięcy temu, obecne władze spółki i marszałek województwa śląskiego zarządzili liczne kontrole wewnętrzne i zewnętrzne, w tym m.in. audyt renomowanej i niezależnej instytucji finansowej. Wynika z niego, że w przedsiębiorstwie dochodziło do działań, które zmuszają nas do powiadomienia organów ścigania - wyjaśnia Kosela.

Treść zawiadomienia do prokuratury związkowcy przekazali także premierowi Donaldowi Tuskowi oraz śląskiemu marszałkowi Mirosławowi Sekule.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.