PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki grupowemu zakupowi energii gminy zaoszczędzą

  • PAP    17 kwietnia 2014 - 18:06
Dzięki grupowemu zakupowi energii gminy zaoszczędzą

Na przynajmniej 40 proc. oszczędności wynikające z grupowego zakupu energii liczą samorządy należące do metropolitalnego forum Norda. Przetarg na zakup energii w 2015 r. ma być ogłoszony w czerwcu.
W czwartek w Gdyni przedstawiciele 26 miast, gmin i powiatów należących do metropolitalnego forum Norda podpisało porozumienie dotyczące grupowego zakupu energii elektrycznej w 2015 roku. Na obszarze tych samorządów mieszka ok. 600 tys. osób.

Na 2014 rok w ramach grupy energię kupiło 15 samorządów, m.in. Gdynia, Hel, Jastarnia, Reda, Rumia, Wejherowo, Władysławowo, a także Akademia Morska i jedna z firm z Władysławowa.

Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała poinformowała PAP, że dzięki wspólnemu zakupowi energii w br. gminy zaoszczędzą 40 proc. w porównaniu do opłat z okresu, kiedy kupowały indywidualnie. W sumie cała grupa zaoszczędzi prawie 5 mln zł brutto, w tym tylko Gdynia ponad 3,2 mln zł brutto.

Jak powiedział PAP Łukasz Dąbrowski z Urzędu Miasta w Gdyni, gminy liczą, że także w 2015 roku, dzięki zawartemu porozumieniu ws. grupowego zakupu energii, wydadzą co najmniej 40 proc. mniej, niż gdyby samodzielnie kupowały energię. Przewiduje, że przetarg na zakup energii zostanie ogłoszony w czerwcu.

Chodzi o energię na oświetlenie ulic oraz potrzeby lokali i obiektów samorządowych, m.in. placówki służby zdrowia, szpitale, szkoły i samorządowe jednostki kultury.

W br. w wyniku przetargu, prąd do budynków dostarcza Enea, a do oświetlenia miejskiego - Tauron - Polska Energia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.