PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień bez Samochodu: Prezydenci miast namawiają by przesiąść się do komunikacji miejskiej

  • PAP/AT    21 września 2016 - 07:28
Dzień bez Samochodu: Prezydenci miast namawiają by przesiąść się do komunikacji miejskiej
Miasta oferują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu (fot.pixabay.com)

• Po raz siedemnasty w Europie, a po raz piętnasty w Polsce, obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu.
• Włodarze ponad 120 polskich miast zachęcają, by w czwartek (22 września) zostawić auto pod domem i przesiąść się do komunikacji miejskiej.
• Zyskają - środowisko i kieszenie kierowców.
W Warszawie przez cały czwartek wszyscy podróżujący będą mogli bezpłatnie korzystać z pojazdów komunikacji miejskiej, wykonujących przewozy na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Ponadto bezpłatnie będzie można skorzystać ze stołecznych parkingów "Parkuj i jedź".

W pociągach WKD uprawnienie do bezpłatnych przejazdów będzie obowiązywało na obszarze objętym wspólnym biletem ZTM-WKD-KM, czyli na odcinku Warszawa Śródmieście WKD - WKD Opacz. Oprócz tego, jak informuje ZTM, podróżni uprawnieni będą do bezpłatnych przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica.

W Łodzi każdy kierowca przez cały czwartek będzie mógł bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej na terenie miasta. Wraz z nim będzie mogło podróżować tyle osób, na ile jest zarejestrowany jego pojazd. Już w środę natomiast kolejny sezon swojej działalności zainauguruje Akademia Kulturalnego Pasażera, w której najmłodsi poznają zasady podróżowania tramwajem i autobusem.

Czytaj też: Trzeba opłat za wjazd do centrów miast? Jest jeden problem

Gorzów Wlkp. do akcji przystępuje po raz pierwszy. Swoim zakresem obejmie ona wszystkie przejazdy komunikacją miejską, które są realizowane przez Miejski Zakład Komunikacji. Dotyczy to zarówno linii miejskich, jak i linii w obszarze przyległych do Gorzowa gmin: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok.

Jak tłumaczy rzeczniczka gorzowskiego magistratu Ewa Sadowska-Cieślak, chodzi o zachęcenie mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania, jakimi są m.in. jazda na rowerze oraz korzystanie z komunikacji miejskiej.

Zasada darmowego przejazdu komunikacją zbiorową obowiązywać będzie zarówno w Krakowie, jak i w 15 podkrakowskich gminach. Bezpłatnie pojadą, oprócz kierowcy, także towarzyszące mu osoby, które mógłby zabrać samochodem, zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym. W Krakowie propagowanie alternatywnych dla samochodu środków transportu jest tym łatwiejsze, że - według badań Europejskiego Urzędu Statystycznego - mieszkańcy bardzo dobrze oceniają komunikację miejską.

W Poznaniu już od 16 września obowiązuje specjalna taryfa promocyjna Poznańskiego Roweru Miejskiego; pierwsza godzina wypożyczenia roweru jest bezpłatna. Natomiast w czwartek biletem na miejską komunikację będzie ważny dowód rejestracyjny. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu z myślą o najmłodszych pasażerach przygotował kampanię reklamową pod hasłem "Warto jeździć z kulturą". W jej ramach będą promowane właściwe zachowania w komunikacji zbiorowej, takie jak ustępowanie miejsca osobom starszym, czy stosowanie zasady "najpierw wysiadamy, a potem wsiadamy".

W Elblągu ważny dowód rejestracyjny samochodu uprawnia do bezpłatnych przejazdów nie tylko kierowców, ale również członków ich rodzin. W tym dniu każdy elblążanin może też przejechać się bez biletu zabytkowym tramwajem. Wyprodukowany w Chorzowie w latach 60. ub. wieku wagon typu Konstal 5N będzie kursował po trasie pętla Saperów - pętla Marymoncka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.