PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzień bez samochodu z KZK GOP

  • m-ce24.pl    14 września 2011 - 17:22
Dzień bez samochodu z KZK GOP

Od 16 do 22 września KZK GOP będzie przypominać mieszkańcom aglomeracji górnośląskiej o szkodliwości nasilonego ruchu samochodowego oraz zachęcać ich do częstszego korzystania z komunikacji zbiorowej. Dodatkowo 21 września przypada Dzień Kontrolera.
Warsztaty komunikacyjne

ETZT zbiega się niemal z początkiem roku szkolnego. To znakomita okazja do tego, żeby przypomnieć młodzieży zasady świadomego uczestnictwa w ruchu komunikacji miejskiej. Dlatego KZK GOP na cały tydzień otworzy swoją siedzibę w Katowicach dla grup uczniów, którzy będą mieli możliwość zaznajomić się z kulisami pracy Związku. Uczestnicy warsztatów zobaczą jak działa monitoring, poznają zasady funkcjonowania automatów biletowych, a wizyta ta stanie się jedyną szansą, by obejrzeć wnętrze biletomatów. Pracownicy Związku pokażą dzieciom, jak wygląda praca nad układaniem rozkładów jazdy i zaprezentują sieć połączeń. Uczniowie dowiedzą się, czym są takie nowinki jak Śląską Kartą Usług Publicznych oraz MoBilet. Znajdzie się również czas na rozmowy o zasadach bezpiecznego podróżowania. Spotkaniu będą towarzyszyć prezentacje multimedialne „Historia na kółkach" i „Zielona sieć", nawiązująca do efektywności energetycznej transportu zbiorowego, oraz interaktywne konkursy.

Z okazji Dnia Kontrolera, który przypada na 21 września, KZK GOP we współpracy ze stacją Antyradio i radiem Planeta już od 16 września organizuje konkurs pod nazwą „Złap prezentera", w którym aktywni słuchacze będą mogli wygrać upominki. Wystarczy uważnie słuchać słów prowadzącego audycję. W czasie konkursu trzeba wyłapać fałszywe informacje o komunikacji. Komu się uda - zdobędzie nagrodę. Dodatkowo 22 września, w Dniu bez Samochodu, na wybranych liniach pojawią się prezenterzy radiowi poszukujący osób jadących tego dnia autobusem zamiast samochodem. Okazanie dowodu rejestracyjnego zamiast biletu to szansa na wygranie bonu na zakupy w Empiku o wartości 100 zł. Całość będzie emitowana na żywo na obu radiowych antenach.
Dzień otwarty w zajezdni

17 września Tramwaje Śląskie zapraszają zarówno małych, jak i dużych miłośników komunikacji na zwiedzanie zajezdni w Będzinie. Na gości czeka ekspozycja taboru i urządzeń technicznych oraz wystawa poświęcona historii pojazdów szynowych w regionie. Wśród atrakcji znajdzie się również parada tramwajów, pokaz ćwiczeń straży pożarnej i sprzętu policyjnego. Imprezę uświetnią występy zespołów muzycznych i tanecznych. Ponadto ci, którzy jeszcze nie mają karty rowerowej, będą mogli przyjść ze swoimi dwoma kółkami i przystąpić do organizowanego na terenie zajezdni egzaminu. Początek imprezy o godzinie 11.00.

Dzień bez Samochodu

Jak co roku, 22 września, w Dniu bez Samochodu, właściciele aut mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Tego dnia do przejazdu będzie upoważniał dowód rejestracyjny samochodu. Przy kontroli wymagany też będzie dowód osobisty.
Śląska objazdówka

Na zakończenie obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w nocy z 23 na 24 września mieszkańcy aglomeracji będą mieli okazję odbyć wycieczkę historycznym nocnym tramwajem. Tramwaj elektryczny, mimo że wymyślony 130 lat temu do dziś pozostaje razem z metrem najbardziej ekologicznym, a zarazem najszybszym środkiem transportu miejskiego.

Nocny przejazd przypomni czasy, gdy na podmiejskie wycieczki wybierano się tramwajami, a w klimat minionych lat wprowadzą czekające na trasie dodatkowe atrakcje. Narratorem oraz wodzirejem prowadzącym imprezę będzie Marek Szołtysek, który barwnie opowie między innymi o różnych odcieniach śląskiej gwary, jak i zaprezentuje dawne zabawki. Interaktywne scenki z udziałem aktorów wcielających się w role gazeciarza rozdającego gazety, kwiaciarki, kapeli śląskich elwrów czy młodej pary wybierającej się na zaślubiny tramwajem przywołają minione chwile. Na swojej trasie tramwaj wjedzie do zajezdni, którą będzie można zobaczyć z okien w nocnej szacie. W tramwaju razem z uczestnikami wycieczki pojadą konduktorzy rozdający okolicznościowe pamiątkowe bilety.

Planowana trasa:

Katowice - Pętla Słoneczna - Rondo - Rynek - 3 Maja - Pl. Wolości - ul Gliwicka Pkt 44 - Chorzów Batory Zajezdnia - ul. Wolności - Chorzów Rynek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.