PARTNER PORTALU
  • BGK

Dziki opanowały Świnoujście

  • JL    3 listopada 2016 - 09:16
Dziki opanowały Świnoujście
Świnoujście zamierza odłowić około 40 dzików. Fot. Pixabay.com

Świnoujście wybrało wyspecjalizowaną w odławianiu redukcyjnym dzików z terenów zurbanizowanych firmę, która ma uwolnić miasto od tych zwierząt.
Akcji odławiania zwierząt w Świnoujściu potrwa do grudnia. Obejmie prawdopodobnie około 40 sztuk. Zakres prac obejmuje pełną inwentaryzację terenu miasta pod kątem liczby dzików, przepędzanie ich z terenu miasta, wykładanie przynęty, zapachu, karmy w miejscu przyszłego odławiania, postawienie odłowni, odławianie dzików, przetransportowanie ich i przekazanie do ośrodka hodowli zwierzyny.

Od dłuższego czasu mieszkańcy oraz właściciele hoteli zwracają uwagę na problem dzików, które niszczą wszystko co napotkają na swojej drodze. Ostatnio zniszczyły trawnik przed hotelem Avangard na świnoujskiej promenadzie. Notorycznie niszczą też trawniki przy tzw. starej promenadzie.

Trawniki są zniszczone tak poważnie, że właściciele już nie mają siły tego poprawiać, poza tym wizerunkowo źle to wygląda, bo jest tam kawiarnia i restauracja.

Problem z dzikami ma wiele gmin. Świnoujście było jednym z pierwszych miast, które zaczęło przeciwdziałać sytuacjom mogącym być zagrożeniem dla ludzi i mienia w związku z migracją dzików na tereny zamieszkałe. We współpracy z kołem łowieckim, miasto od lat wykorzystuje różne sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. Nie tylko wykładana jest karma, która powoduje u dzików zgagę. Organizowane są punkty dokarmiania w lasach. Do nich wysypywane są specjalne ścieżki z przysmaków dzików, które mają je wyprowadzić z terenów zurbanizowanych do lasu i przyzwyczaić do tego, że są na terenach leśnych miejsca, gdzie można łatwo znaleźć pożywienie, nie zapuszczając się na tereny zamieszkałe.

Dziki bardzo szybko przyzwyczają się do miejsc, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia bądź są wręcz karmione przez człowieka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.