PARTNER PORTALU
  • BGK

EC Stalowa Wola zerwała kontrakt na budowę bloku gazowego

  • PAP/AS    30 stycznia 2016 - 10:44
EC Stalowa Wola zerwała kontrakt na budowę bloku gazowego
Elektrociepłownia Stalowa Wola - widok z kamer (fot. www.ec-sw.pl)

Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą bloku gazowo-parowego - firmą Abener Energia – poinformowała w piątek w komunikacie prasowym Grupa Tauron.
Przyczyną odstąpienia od umowy jest – jak czytamy w komunikacie - naruszenie przez wykonawcę harmonogramu oraz istotnych warunków technicznych kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.

W komunikacie zaznaczono, że 29 grudnia 2015 r. EC Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego.

„Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu” - napisano w oświadczeniu Tauronu.

EC Stalowa Wola, zgodnie z warunkami kontraktu, wezwie generalnego wykonawcę do przystąpienia do szczegółowej inwentaryzacji inwestycji. Na jej podstawie, we współpracy z profesjonalnym doradcą zewnętrznym, przygotuje szczegółowy plan zakończenia inwestycji. Następnie EC Stalowa Wola, wspólnie z Tauronem, PGNiG oraz bankami finansującymi projekt, ustali formułę kontynuacji i zakończenia inwestycji.

Elektrociepłownia miała być gotowa pierwotnie w czerwcu ubiegłego roku. Wykonawca najpierw przesunął termin o cztery miesiące, ale pod koniec września poinformował, że inwestycja będzie oddana w I kwartale br. Jednak również ten termin był zagrożony.

Problemy po stronie wykonawcy

Najpierw przyczyną przesunięcie terminu oddania inwestycji były problemy, jakie miał wykonawca z dostarczeniem na plac budowy turbiny i generatora, które w związku m.in. z niskim poziomem wody w Wiśle nie mogły zostać przetransportowane z Gdańska.

Kolejne przesunięcie terminu spowodowane było problemami, jakie miał wykonawca z kanałem wody chłodzącej. Teren, którym biegnie kanał zapadł się.

Inwestor od 26 czerwca ubiegłego roku naliczał wykonawcy kary umowne za opóźnienie. Maksymalna wysokość kary może wynieść 169 mln zł.

Elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej - w tzw. kogeneracji, czyli przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów energii. Nowa siłownia jest wspólnym przedsięwzięciem Tauronu i PGNiG (partnerzy mają w spółce celowej po 50 proc. akcji). Obiekt buduje hiszpańska firma Abener (należąca do międzynarodowej grupy Abengoa).

Umowa została podpisana w kwietniu 2012 r. Blok gazowo-parowy będzie produkował w wysokosprawnej kogeneracji energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m sześc. gazu. Koszt powstania inwestycji to 1,6 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.