PARTNER PORTALU
  • BGK

ECO: Centrale związkowe przeciwko prezydentowi Opola

  • AW    15 października 2015 - 10:02
ECO: Centrale związkowe przeciwko prezydentowi Opola

Akcja protestacyjna załogi ECO (fot.mat.pras.)

Szefowie dwóch największych polskich organizacji związkowych: Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, po zapoznaniu się z sytuacją w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny potępili próby władz Opola, zmierzające do usunięcia z Rady Nadzorczej spółki przedstawicieli pracowników.
Przedstawiciele MOZ NSZZ „Solidarność” w ECO SA otrzymali wczoraj stanowisko central związkowych w tej sprawie, adresowane do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.

“Wzywamy Pana Prezydenta do przestrzegania praw pracowniczych, dobrych obyczajów, w szczególności związanych z udziałem przedstawicieli pracowników w Radzie Nadzorczej ECO S.A i niepodejmowanie dalszych działań, które budziłyby niepokoje społeczne i byłyby sprzeczne z powszechnie obowiązującym w Polsce prawem” - czytamy w dokumencie.

Konflikt załoga Eco-władze Opola

Przypomnijmy, władze Opola (gmina posiada 53 procent akcji ECO) zwołały nadzwyczajne walne zgromadzenie, podczas którego usunęły z Rady Nadzorczej przedstawicieli pracowników spółki. Zdaniem związkowców, miało to ułatwić głosowania nad zmianą zarządu ECO S.A. Dodają, że w wypowiedziach dla mediów wiceprezydent Opola Janusz Kowalski ogłosił, że będzie następnym prezesem ECO.

Wywołało to akcję protestacyjną załogi przedsiębiorstwa. Pracownicy prosili o pomoc nawet Beatę Szydło. 

Uchwała zgromadzenia została zaskarżona do opolskiego Sądu Rejonowego, który wstrzymał jej wykonanie i do czasu prawnego rozstrzygnięcia tej kwestii - zabronił zwoływania kolejnych zgromadzeń zmierzających do dokonywania zmian w Radzie Nadzorczej ECO.

Działania władz miasta stały się również przedmiotem analizy central związkowych, które wydały wspólne stanowisko otrzymane wczoraj przez spółkę i adresowane do prezydenta Opola. Przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda i przewodniczący OPZZ Jan Guz uznają działania władz Opola za “naganne i niegodne urzędników samorządowych”.

Władze miasta tłumaczą niezmiennie, że podjęto istotne decyzje o zmianach w zarządzaniu ECO, by ilość członków rady z ramienia Opola odzwierciedla stan posiadanych akcji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.