PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2015: Klienci wodociągów są najbardziej poszkodowani

 • Bartosz Dyląg    21 kwietnia 2015 - 14:51
EEC 2015: Klienci wodociągów są najbardziej poszkodowani

Debata „Wodociągi i kanalizacja” odbyła się 21 kwietnia 2015 r., ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (fot. PTWP/ Adam Kozak)

- W dzisiejszej sytuacji najbardziej poszkodowani są klienci spółek wodociągowych. Jako jedyni nie mają nic do powiedzenia – uważa Paweł Chudziński, prezes firmy Aquanet.
Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej zauważa, że w ostatnich latach długość sieci wodociągowej wzrosła trzykrotnie. 95 proc. mieszkańców miast może korzystać z dostępu do bieżącej wody. Dokonał się cywilizacyjny skok w tej sferze życia, szczególnie biorąc pod uwagę technologie.

- To ogromy wysiłek – 65 mld zł zainwestowane w rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej i modernizację oczyszczalni ścieków – zaznacza Zbigniew Gieleciak.

Efekt? Polskie wodociągi są często w lepszym stanie niż europejskie, rodzime firmy wodociągowe osiągnęły standard światowy. Niestety pociągnęło to za sobą znaczący wzrost cen usług. Cena wody i ścieków dochodzi do 2 proc. budżetu rozporządzalnego gospodarstw domowych – zbliżamy się zatem do kresu możliwości obywateli – więcej nie będą w stanie zapłacić.

- System prawny nie jest dostosowany do dzisiejszych realiów. Prezes firmy wodociągowej z burmistrzem mogą ustalić cenę na poziomie 100 zł za litr wody – zauważa Paweł Chudziński.

Jego zdaniem brakuje wyspecjalizowanych organów kontrolnych, które mogłyby sprawdzić taryfy.

Kazimierz Karolczak, członek zarządu Województwa Śląskiego zauważa, że dotacje w inwestycje wodno-kanalizacyjne były nieco bez pomysłu. Nie ma bowiem myślenia o całości systemu.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Wodociągi i kanalizacja”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r., ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • toto, 2015-05-04 09:14:19

  większość wodociągów to przechowalnia "królików" , nepotyzm przy zatrudnianiu i przerost etatów !
 • gos, 2015-04-23 02:08:18

  Powinna zostać przede wszystkim przeprowadzona restrukturyzacja zatrudnienia we wszystkich spółkach komunalnych, trzeba skończyć ze spuszczaniem wzroku na nieprawidłowości jakie funduje nam w sumie cała "państwówka" !!! Niech ktoś poda jeden przykład, gdzie coś co jest finansowane z publi...cznych pieniędzy działa sprawnie?  rozwiń
 • glewski, 2015-04-22 14:52:18

  INACZEJ MÓWIĄC PANOWIE PROPONUJECIE KONSOLIDACJĘ BRANŻY, PO TO BY DYKTOWAĆ CENY!? HEHEHEHE, A LUD PEWNIE JAK SĄDZICIE CIEMNY TO KUPI!?