EEC 2015, Mieszkania komunalne dzięki funduszowi municypalnemu

BGK zapowiada, że będzie wspierać inwestycje mieszkaniowe nie tylko dla średnio zarabiających, ale i biedniejszych obywateli. Mowa o funduszu municypalnym, który w porozumieniu z gminami może być rozwiązaniem dla problemów braku lokali komunalnych.
EEC 2015, Mieszkania komunalne dzięki funduszowi municypalnemu
Danuta Kamińska z Unii Metropoli Polskich podczas dyskusji panelu „Inwestycje samorządu w perspektywie 2020” podczas EEC (fot. PTWP/Grzegorz Celejewski)

Utworzony i finansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Mieszkań na Wynajem działa komercyjnie w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. W marcu chętni mieli możliwość rezerwacji i podpisywania umów na wybrane mieszkania w Poznaniu.

W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez ten fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Ale jak zauważa Danuta Kamińska, przewodnicząca komisji skarbników Unii Metropolii Polskich, koszty wynajmu to spory wydatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

W kraju gminy borykają się z problemem mieszkań komunalnych. Tu pomóc może nowa formuła w działaniach BGK - fundusz municypalny.

– To model finansowania inwestycji związanych z niezwykle ważnymi potrzebami mieszkańców gmin – tłumaczy Paweł Lisowski, dyrektor ds. współpracy z samorządami BGK.

Jak dodaje ma to być fundusz wspierający spółki miejskie w tym zakresie. - To połączenia aportu gminy z kapitałem BGK – kontynuuje Lisowski. Jak podkreśla, chodzi o wieloletnie finansowanie inwestycji komunalnych.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji panelu „Inwestycje samorządu w perspektywie 2020” podczas EEC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do swojak: inigdy sie nie dowiecie bo nie chodzi o gospodarke lokalami dla was biedaki tylko o gospodarke dla urzedasow co by tu zrobic - zeby do pensji dorobic?111 napewno tak jak zwykle zreszta nie bierzcie nic od tzw panstwa - urzedasow - bo i tak wywalA WAS NA BRUK JAK TYLKO KTORYS ztych pucyb...utow znajdzie lapowkarza i da mu waze - rob sam i daz do wszystkiego sam wynajmuj za bezcen i nic nie kupuj i nie bierz od nich - bo koniec wasz jest znajomy pokoleniom! rozwiń

praktykantka, 2015-04-27 13:31:08 odpowiedz

Pod-jarałem sie ze cos sie dowiem bo ta sprawa mnie bardzo interesuje. Panie Redaktorze! Lepie wcale nie pisac.

JOTKA, 2015-04-26 17:02:47 odpowiedz

tak mocno zagmatwane ,że nie dowiedzielismy się niczego z tego artykułu... interesuje mnie czy bedzie mozliwość budowy domów lub mieszkań komunalnych z mozliwością sprzedazy tych domów mieszkań po latach ??

swojak, 2015-04-21 16:58:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE