PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2015: Nadchodzi przełom w systemie gospodarki odpadami

 • Bartosz Dyląg    22 kwietnia 2015 - 13:07
EEC 2015: Nadchodzi przełom w systemie gospodarki odpadami

Po dwóch latach funkcjonowania systemu w nowym kształcie, dostaniemy dane na temat ilości odpadów w systemie (fot.PTWP/Michał Niwicz)

Z kilku powodów rok 2016 może być przełomowy jeśli chodzi o system gospodarki odpadami.
Po pierwsze marszałkowie województw do końca 2016 roku powinni zaktualizować wojewódzkie plany gospodarki odpadami i tylko projekty, które się tam znajdą, dostaną dofinansowanie unijne.

Po drugie, w przyszłym roku prawdopodobnie będzie musiała być wdrożona dyrektywa UE dotycząca zamówień in-house.

Tomasz Styś, ekspert Instytutu Sobieskiego zauważa, że 2016 rok przyniesie redefinicję rynku gospodarki odpadami. Po dwóch latach funkcjonowania systemu w nowym kształcie, dostaniemy dane na temat ilości odpadów w systemie.

- Część instalacji nie będzie miała zagwarantowana strumienia odpadów – zaznacza Tomasz Styś.
Jego zdaniem, jeśli instalacje zastępcze, których w kraju mamy ponad 400, nie przekształcą się w RIPOK-i, będą musiały być zlikwidowane.

Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic zauważył, że brak zasady in-house przyczynił się do upadku bardzo wielu spółek komunalnych. W mniejszych gminach to gigantyczny problem społeczny.

- Implementacja dyrektywy unijnej w zakresie in-house idzie bardzo opornie. Stoi to pod znakiem zapytania – podkreślił Dawid Kostempski.

W opinii Kostempskiego segregacja odpadów ciągle pozostawia wiele do życzenia. 99 proc. osób deklaruje segregację odpadów, ale w praktyce wygląda to bardzo źle.

- Bogatsze gminy tworzą policję odpadową, ale w większości przypadków jest to bardzo trudne - zauważył.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Gospodarka odpadami”, która odbyła się 22 kwietnia 2015 r., ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (10)

 • Kosa osy, 2015-04-24 13:01:32

  Do MZ: Jeśli odbieracie odpady inne niż komunalne to działacie niezgodnie z ustawą ucpg.
 • Pawliak, 2015-04-24 09:08:35

  Nadejszła wiekopomna chwila - lodziarze przejęli niemal całą gospopdarkę odpadami i w przyszłym roku z gminnych przedsiębiorstw gospodarki odpadami zostanie już tylko kamieni kupa...
 • Łodzianin, 2015-04-23 17:23:14

  A w Łodzi zlikwidowano OBROM, bo co to nauka, przetwarzanie śmieci. Szkoda na to pieniędzy. W roku 1994 inż. Tadeusz Ladra z ramienia Naczelnej Organizacji Technicznej Oddział w Łodzi przedstawił doskonały obraz struktury śmieci komunalnych i program rozwoju technologii ich ekologicznego przetwarzan...ia. Jakiś dyrektor Zarządu Miasta pan H., czy też jakiś wiceprezydent stwierdzili: po co, mamy zagwarantowane wysypiska na przeciąg pięciu lat, a dalej to się zobaczy. I wrzucili projekt do kosza. Mieli rację, Widzimy. Także Rzesze "geniuszy" wybieranych do rządzenia.  rozwiń