PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2015: Utylizacja śmieci w Polsce kuleje. Jest miejsce dla wielu spalarni

 • AW    22 kwietnia 2015 - 00:01
EEC 2015: Utylizacja śmieci w Polsce kuleje. Jest miejsce dla wielu spalarni
Wizualizacja spalarni w Poznaniu, fot.mat.pras

Realizowana w formule PPP spalarnia w Poznaniu ma szanse zostać ukończona przed czasem. – Widzę miejsce na jeszcze kilkanaście takich instalacji w Polsce – mówi Łukasz Dziekoński, prezes funduszu Marguerite.
Budowa poznańskiej spalarni odpadów jest już za półmetkiem. – Zaawansowanie prac wynosi 60 proc. Inwestycja idzie zgodnie z założeniami budżetowymi i harmonogramem, a nawet lepiej. Start instalacji zaplanowano na początek 2016 r., ale są szanse, że uda się to wcześniej – zapowiada Łukasz Dziekoński, prezes funduszu Marguerite (2020 European Fund for Energy, Climate Change and Infrastructure) .

Jak podkreśla, Polska i Wielka Brytania to dwa duże europejskie kraje mające największe problemy z utylizacją śmieci.

– O ile Wielka Brytania już na końcu drogi związanej z rozwiązaniem problemu, o tyle u nas widzę miejsce na kilkanaście takich instalacji jak w Poznaniu. Zarówno dużych, np. dla Warszawy, Gdańska czy Łodzi, jak i dla mniejszych ośrodków – dodaje Dziekoński.

Spalarnia w Poznaniu realizowana jest w formule hybrydowego PPP ( z dofinansowaniem unijnym). Zdaniem prezesa funduszu Marguerite inwestycja przebiega sprawnie dzięki zrównoważonemu podziałowi ryzyka.

– Kluczem do sukcesu są dobrzy doradcy, rozkład ryzyka oraz czerpanie z dobrych wzorców – uważa dalej Łukasz Dziekoński. – Tymczasem widziałem wiele niedobrych przykładów, gdy administracja chce robić PPP w formie wygodnej dla siebie, ale takie projekty się nie spinają, o ile w ogóle są realizowane – podsumowuje.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji „Finansowanie inwestycje na rzecz środowiska naturalnego”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r. w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (13)

 • AM, 2015-04-27 14:59:03

  Do Ups...cykling: taaa, jak fakt tak pisze to tak jest
 • AM, 2015-04-27 14:58:15

  Do starszy palacz: właśnie te firmy o których szanowny pan mówi przyszły i budują za kolosalne pieniądze. Jeżeli istnieją metody Autoklawowania i fermentacji opartej na procesie floatacji wodnej, które są tańsze niz reszta a zarazem nie trują to czemu mamy iść w technologie spalania i szkodzenia p...rzyszłym pokoleniom? A teraz zapytam ile spalarni w zachodniej europie pan wymieni, które zostały wybudowane w ostatnich 10 latach? A mając na uwadze to co się stało w Szwecji - brak paliwa dla spalarni poprzez społeczeństwo świadome i segregujące. Spalarni są zamykane. Zresztą przykładowe Spittelau do którego pielgrzymki były wożone by pokazać spalarnie w mieście jest tylko ładne z fasady (dla osób lubujące się w sztuce Hudertwassera) - jednakże technologia jest już przestarzała i nie adekwatna do dzisiejszych wymogów emisyjnych UE, za niedługo będzie albo drogi generalny remont albo niestety zamknięcie i pomnik dla przyszłych pokoleń. Segregacja i świadomość społeczeństwa w ochronie przyrody, recykling z prawdzwego zdarzenia to przyszłość a nie utylizacja pozostałości po termice. Z resztą jak pan tak porównuje nas do Niemców czy Francuzów - wie pan jaka jest różnica? do spalarni nie trafiają zmieszane odpady komunalne!  rozwiń
 • Ups...cykling, 2015-04-24 20:34:43

  Jest miejsce dla wielu spalarni - fakt.pl/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce,artykuly,485447.html