PARTNER PORTALU
 • BGK

EEC 2015: Wszyscy ponosimy koszty utrzymania zbiorników retencyjnych

 • AW    22 kwietnia 2015 - 07:05
EEC 2015: Wszyscy ponosimy koszty utrzymania zbiorników retencyjnych

Jezioro Goczałkowickie. Fot. Wikipedia.org/Janericloebe

W przypadku inwestycji przeciwpowodziowych nie ma mowy o rentowności, ale to nie znaczy, że koszty ich utrzymania mają ponosić odbiorcy wody – twierdzi Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
Nie wszystkie realizowane inwestycje przynoszą zysk. Ich budowa jest jednak często konieczna ze względu bezpieczeństwa mieszkańców i ochronę środowiska. Tak jest np. z tamami czy ze zbiornikami retencyjnymi.

– W przypadku inwestycji przeciwpowodziowych nie ma mowy o rentowności. Ich rentowność to możliwość przejścia suchą stopą po ternach tzw. zalewowych – mówi Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Ta największa komunalna spółka wodociągowa w kraju ma w swoim zarządzaniu i utrzymaniu zbiornik Goczałkowice oraz zbiornik w Kozłowej Górze. – Wydajemy pieniądze na zaporę, na zbiorniki, na ich utrzymanie i jeśli ktoś myśli, że dostajemy na to dotacje, to jest w błędzie. Musimy wyasygnować na to własne środki. Jak łatwo się domyślić, w pewnym zakresie przekłada się to na ceny wody – kontynuuje Czopik.

Jak podkreśla prezes, GPW nie zamierza siedzieć cicho i będzie się domagać refundacji wspomnianych kosztów. – Ciężar tych zadań powinien spoczywać na Skarbie Państwa, a nie na naszym kliencie – reasumuje.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji „Finansowanie inwestycje na rzecz środowiska naturalnego”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r. w ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • RokWisły2017, 2015-04-22 15:18:23

  Do starszy absolwent: A co ma piernik do wiatraka ??? - od tego jest filtrowanie i uzdatnianie a nie udawanie, ze na zbiorniku Goczałkowickim ptaki nie siadają, a ryby i bobry nie pływają
 • starszy absolwent, 2015-04-22 11:16:10

  Do RokWisły2017: Smacznego! Super byłaby ta woda!
 • RokWisły2017, 2015-04-22 11:11:57

  A gdyby tak postawić na rozwój turystyki i rekreacji wodnej na tych zbiornikach, to kasy byłoby chyba wiecej, co??