EEC 2015: Za komunikację miejską płacą miasta. Powiaty i województwa od tego uciekają

  • Piotr Toborek
  • 22-04-2015
  • drukuj
Finansowanie komunikacji spadło niemal wyłącznie na barki miast. Powiaty i województwa twierdzą, że ich na to nie stać.
EEC 2015: Za komunikację miejską płacą miasta. Powiaty i województwa od tego uciekają
Nowoczesna komunikacja ma wpływ na to jak miasto się rozwija (fot.PTWP)

- Finansowanie komunikacji spada niemal całkowicie na barki gmin, które zostały z tym problemem same – mówi Roman Urbańczyk przewodniczący zarządu Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Zdaniem Urbańczyka powiaty okazały się za słabe. – Potwierdza się na tym przykładzie to co się mówi, że powiaty są za małe i powinny być łączone, bo dzisiaj twierdzą, że nie mają za co finansować komunikacji – dodaje.

Podobnie – zdaniem prezesa KZK – jest z województwami.

- Też nie są tym zainteresowane – chociaż powinny – bo ich nie stać. To jest chora, nienormalna sytuacja – stanowczo mówi Urbańczyk, dodając, że zupełnie inaczej jest w Europie.

Problem jest dla miast tym większy, że dobra komunikacja to jeden z czynników, które decydują o tym jaką będą miały pozycję w przyszłości - wyjaśnia Urbańczyk.

- Kiedy robi się przeróżne badania i rankingi na miasta najbardziej przyjazne, to zawsze oceniania jest w nich jakość komunikacji – mówi Dominika Bettman z Siemens Polska.

- Bo nowoczesna komunikacja ma wpływ na to jak miasto się rozwija, czy przyjeżdżają do niego studenci, czy nie uciekają mieszkańcy. Miasta ze słabą komunikacją są skazane na porażkę - dodaje.

Artykuł powstał na podstawie debaty „Transport publiczny”, która odbyła się 21 kwietnia 2015 r., ramach VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ich tylko stać na nowe stołeczki i konferencje, z których nic nie wynika!!!

antyurzednik, 2015-04-23 02:22:29 odpowiedz

Do Wojciech Banaszak: Mimo "złotego czasu" nie zmienia się fakt, że jesteśmy biedakami z teoretycznego państwa ch... (...) i kamieni kupy - dzięki za sienkiewiczowską odwagę Panie Wojciechu...

..., 2015-04-22 21:03:14 odpowiedz

W "normalnych" krajach kapitalistycznych, a wiec zwracajacych uwagę na efektywność ekonomiczną - komunikacja publiczna jest nieopłacalna. Taniej wychodzi jeździć samochodami. Dlatego na komunikację publiczną z tanimi biletami stać wyłącznie te państwa, które chcą/mogą to dotować. W krajach... biedniejszych komunikacja publiczna jest z reguły fatalnej jakości. Czy Polskę stać na dobrej jakości komunikację publiczną i niskie ceny biletów? Raczej nie... rozwiń

Wojciech Banaszak, 2015-04-22 15:15:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE