EEC 2015, Zygmunt Frankiewicz: Świadomość mieszkańców odnośnie smart cities musi wzrosnąć

- Od czterech lat mamy doświadczenia w systemie zarządzania ruchem drogowym. System świetnie się sprawdza, w badaniach ogólnych wypada doskonale, ale w mieście jest wiele negatywnych komentarzy na temat jego działania – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.
EEC 2015, Zygmunt Frankiewicz: Świadomość mieszkańców odnośnie smart cities musi wzrosnąć
- Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby wzrosła świadomość mieszkańców, że te smart dobrodziejstwa naprawdę działają i usprawniają ruch w mieście – mówi prezydent Gliwic (fot.PTWP/Adam Kozak)

Wdrażanie technologii smart cities nie wystarczy, jeśli mieszkańcy nie będą mieli pełnej świadomości jak one działają i jak można je wykorzystywać.

Jeśli nie będziemy mieli obywateli, którzy aktywnie będą korzystać z rozwiązań smart cities, to całe te inteligentne miasta będą tylko technokratycznym rozwiązaniem, które nie będzie w stanie w pełni służyć miastu – twierdzi Janusz Grodzki, dyrektor pionu Mobility Management w Siemensie.

Na konieczność podnoszenia świadomości mieszkańców odnośnie smart rozwiązań w miastach zwraca uwagę Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

- Od czterech lat mamy doświadczenia w systemie zarządzania ruchem drogowym. System świetnie się sprawdza, w badaniach ogólnych wypada doskonale, ale w mieście jest wiele negatywnych komentarzy na temat jego działania – twierdzi.

– Kierowcy mają swoje przyzwyczajenia, podjeżdżają na światła, jest czerwone, nic nie jedzie, a oni muszą stać. Oceniają więc, że system nie działa sprawnie, ale nie wiedzą o tym, że to jest zarządzanie obszarowe, nie widzą, co się dzieje na innych skrzyżowaniach. Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby wzrosła świadomość mieszkańców, że te smart dobrodziejstwa naprawdę działają i usprawniają ruch w mieście – podkreśla prezydent Gliwic.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Inteligentne miasta” podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Prezydent Gliwic mówi, że system się świetnie sprawdza, tylko jest sporo negatywnych komentarzy. Jak zwykle, operacja udaje się znakomicie, tylko pacjent umiera. Panie Prezydencie, więcej myślenia w wypowiedziach!!

starszy obserwator, 2015-04-22 11:20:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE