PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2015, Zygmunt Frankiewicz: Świadomość mieszkańców odnośnie smart cities musi wzrosnąć

  • Jolanta Miśków    21 kwietnia 2015 - 17:51
EEC 2015, Zygmunt Frankiewicz: Świadomość mieszkańców odnośnie smart cities musi wzrosnąć
- Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby wzrosła świadomość mieszkańców, że te smart dobrodziejstwa naprawdę działają i usprawniają ruch w mieście – mówi prezydent Gliwic (fot.PTWP/Adam Kozak)

- Od czterech lat mamy doświadczenia w systemie zarządzania ruchem drogowym. System świetnie się sprawdza, w badaniach ogólnych wypada doskonale, ale w mieście jest wiele negatywnych komentarzy na temat jego działania – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.
Wdrażanie technologii smart cities nie wystarczy, jeśli mieszkańcy nie będą mieli pełnej świadomości jak one działają i jak można je wykorzystywać.

Jeśli nie będziemy mieli obywateli, którzy aktywnie będą korzystać z rozwiązań smart cities, to całe te inteligentne miasta będą tylko technokratycznym rozwiązaniem, które nie będzie w stanie w pełni służyć miastu – twierdzi Janusz Grodzki, dyrektor pionu Mobility Management w Siemensie.

Na konieczność podnoszenia świadomości mieszkańców odnośnie smart rozwiązań w miastach zwraca uwagę Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

- Od czterech lat mamy doświadczenia w systemie zarządzania ruchem drogowym. System świetnie się sprawdza, w badaniach ogólnych wypada doskonale, ale w mieście jest wiele negatywnych komentarzy na temat jego działania – twierdzi.

– Kierowcy mają swoje przyzwyczajenia, podjeżdżają na światła, jest czerwone, nic nie jedzie, a oni muszą stać. Oceniają więc, że system nie działa sprawnie, ale nie wiedzą o tym, że to jest zarządzanie obszarowe, nie widzą, co się dzieje na innych skrzyżowaniach. Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby wzrosła świadomość mieszkańców, że te smart dobrodziejstwa naprawdę działają i usprawniają ruch w mieście – podkreśla prezydent Gliwic.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Inteligentne miasta” podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • starszy obserwator, 2015-04-22 11:20:00

    Prezydent Gliwic mówi, że system się świetnie sprawdza, tylko jest sporo negatywnych komentarzy. Jak zwykle, operacja udaje się znakomicie, tylko pacjent umiera. Panie Prezydencie, więcej myślenia w wypowiedziach!!