PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Farmy wiatrowe? Jedynie w lasach i na jeziorach

  • bad    19 maja 2016 - 16:33
EEC 2016: Farmy wiatrowe? Jedynie w lasach i na jeziorach
Ustawa o lokalizacji inwestycji wiatrowych nie jest całkowicie zła dla branży wiatrowej (fot.pixabay.com)

Jeżeli ustawa "odległościowa" wejdzie w życie w obecnym kształcie, to dla farm wiatrowych pozostają jedynie lasy i jeziora - uważa Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Jak zauważył podczas dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictw, projekt ustawy odległościowej jest gotowy, jest on odpowiedzią na warunki lokowania elektrowni wiatrowych, które do tej pory nie były jasne.

– Wyszło to poza kontrolę, co wywołało wzburzenie i kontrowersje społeczne. Wpływało do nas w tej sprawie wiele pism i protestów – mówi Żuchowski. - Dochodziło do patologii, co pokazała kontrola NIK. Na przykład farmy wiatrowe lokalizowane na gruntach władz gminy.

Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej uważa, że ustawa o lokalizacji inwestycji wiatrowych nie jest całkowicie zła dla branży wiatrowej.

– Ma elementy pozytywne i negatywne – mówi. - Nie możemy się zgodzić z kwestią ustalenia stref oddziaływania o promieniu „10 razy wysokość turbiny”. To absolutne kuriozum.

Jego zdaniem konstytucyjnym rozwiązaniem byłoby powierzenie tej kwestii samorządom, a jeżeli one nie chciałyby tego robić, dopiero wówczas powinna obowiązywać regulacja ustawowa.

– Na dzisiaj, jeżeli chodzi o lokalizowanie farm wiatrowych pozostają nam lasy i jeziora – podkreślał prezes PSEW.

W opinii Cetnarskiego akceptację społeczną dla farm można uzyskać wprowadzając programy korzystania społeczności lokalnych z inwestycji wiatrowych.

– Mam nadzieję, że posłowie podejmą tą rękawicę i umożliwią społecznościom lokalnym czerpanie korzyści z takich inwestycji – dodał.

Cetnarski podkreślał także, że każdy „miks energetyczny” bez energii wiatrowej będzie dużo, dużo droższy.

Tekst powstał na podstawie panelu dyskusyjnego „Perspektywy rozwoju OZE” w Polsce, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.