PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Gmina patrzy tylko na swój interes. I to jest błąd

  • Michał Wroński    20 maja 2016 - 17:42
EEC 2016: Gmina patrzy tylko na swój interes. I to jest błąd
Nie mamy problemu z zasobami, a jednak są miejsca w województwie śląskim, gdzie tej wody brakuje - mówi Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. (fpt.ptwp.pl)

• Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów przekonuje do konsolidacji regionalnego rynku wody.
•  Prezes Czopik krytykuje budowanie „lokalnej autonomii wodnej”. Jego zdaniem nie gwarantuje ona stabilności dostaw.
• Dużemu użytkownikowi łatwiej jest udźwignąć ciężaru ochrony wody w zlewni – dodaje prof. Andrzej Kowalczyk
- Nie mamy problemu z zasobami, a jednak są miejsca w województwie śląskim, gdzie tej wody brakuje. To przykład, do czego może doprowadzić brak zdrowego rozsądku i wybujała autonomia – stwierdził podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Jak przekonywał działania lokalnych samorządów stawiające na budowę własnych ujęć wody są nieracjonalne, gdyż w sytuacji kryzysowej (np. suszy, czy skażenia) takie ujęcia nie gwarantują stałości dostaw, a tymczasem posiadające rozbudowaną sieć w całym regionie GPW uniezależnione jest od stanu wody w jednym zbiorniku.

- Gmina patrzy wyłącznie przez swój interes. To, co jest racjonalnie dla gminy niekoniecznie jest jednak racjonalne dla systemu. Wskazane i strategiczne byłoby jednak myślenie w skali szerszej – skomentował Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa śląskiego.

Za gospodarowaniem wodą w skali całego regionu opowiadał się również prof. Andrzej Kowalczyk z Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej Uniwersytetu Śląskiego. Jego zdaniem podejście systemowe konieczne jest dla zapewnienia ochrony wody.

- Właściciel studni w jednej gminie nie jest w stanie udźwignąć ciężaru ochrony wody w zlewni. A duży użytkownik tak – wyjaśnił prof. Kowalczyk.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji podczas panelu "Zarządzanie zasobami wodnymi – wpływ na rozwój gospodarczy", który odbył się w ramach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ale o so cho?, 2016-05-23 08:19:02

    "Właściciel studni w jednej gminie nie jest w stanie udźwignąć ciężaru ochrony wody w zlewni. A duży użytkownik tak – wyjaśnił prof. Kowalczyk". Czy to znaczy, że będzie kolektywizacja studni?