PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC 2016: Samorządy nie garną się do poprawy ładu przestrzennego?

  • Agnieszka WIdera    19 maja 2016 - 15:38
EEC 2016:  Samorządy nie garną się do poprawy ładu przestrzennego?
W krajach Europy Zachodniej o wyglądzie przestrzeni całkowicie decydują samorządy. U nas zostawienie w rękach samorządów decydowania o wszystkim nie skończyłoby się dobrze - mówi wiceminister Magdalena Gawin (fot.ptwp.pl)

• Na razie tylko Ciechanów przyjął uchwałę krajobrazową. Kraków jest w trakcie jej tworzenia.
• Zdaniem przedstawicieli resortu kultury samorządy nie garną się do poprawy ładu przestrzennego.
- Dlaczego Polska jest krajem o nieprzemyślanej architekturze, czemu samorządy wciąż nie chcą przyjmować u siebie zapisów ustawy krajobrazowej, czemu tyle szpetnych reklam jest w polskich miastach? Bo to zależy od mentalności ludzi – mówiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Magdalena Gawin podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury.

- W krajach Europy Zachodniej o wyglądzie przestrzeni całkowicie decydują samorządy. U nas zostawienie w rękach samorządów decydowania o wszystkim nie skończyłoby się dobrze – dodała.

Ustawa krajobrazowa weszła w życie we wrześniu ub. roku. Ma pomóc samorządom w uporządkowaniu m.in. obecności reklam w przestrzeni publicznej oraz pozwolić zadbać o ład przestrzenny i ochronę krajobrazu. Ustawa wprowadza m.in. kary za nielegalne reklamy.

Ponadto daje samorządom możliwość uchwalenia lokalnego kodeksu reklamowego, w którym określone zostaną zasady sytuowania m.in. nośników reklam.

Zdaniem Gawin wiedza architektów i twórców musi zejść na poziom lokalnych władz i mieszkańców bo inaczej nie będzie poprawy „ładu przestrzennego”.

Artykuł powstał na podstawie dyskusji w trakcie panelu „Nowoczesny mecenat” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • adam, 2016-05-30 17:41:59

    Do malina: to dlatego, że projekty planów robi się pod dyktando konkretnych inwestycji i konkretnych inwestorów. Urbaniści powinni mieć większą autonomię w projektowaniu.
  • malina, 2016-05-20 08:03:38

    "wiedza architektów i twórców musi zejść na poziom lokalnych władz i mieszkańców bo inaczej nie będzie poprawy „ładu przestrzennego”.Pani chyba chce nas śmiechem zabić! To co proponują "architekci" i "urbaniści" przy opracowywaniu projektów planów zagospodarowania to często ...takie bzdury, że ręce opadają. Ale czego chcieć, jeżeli robi się projekt na podstawie ortofotomapy z googla... nie mówiąc o znajomości aktualnych przepisów  rozwiń