EEC: Idea gospodarki o obiegu zamkniętym to wielkie wyzwanie

  • Piotr Toborek
  • 12-05-2017
  • drukuj
Polska, jak cała Unia, zmierza w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Pierwszą dziedziną życia, która ma spełnić wymagania GOZ jest gospodarowanie odpadami.

EEC: Idea gospodarki o obiegu zamkniętym to wielkie wyzwanie
Polska, jak cała Unia, zmierza w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (fot. pixabay.com)

Czy w Polsce mamy tego świadomość? Czy mają ją samorządy?
 
 - Mam wrażenie, że samorządy idą w kierunku zrealizowania zapisów ustawowych, a nie idą w kierunku idei.  Tymczasem gospodarka o obiegu zamkniętym to niezwykle złożony problem, a tu musi się zmienić wszystko, także nasza mentalność – mówi dr Marek Goleń z SGH.

Jak mówi naukowiec, musimy chcieć mniej konsumować, musimy być mniej wygodni.
- Ale nawet jak tak będzie, to myślę, że za naszego życia do tego celu – 100 procent odzysku – nie dojdziemy – przewiduje Marek Goleń.
 
- Myślę, że świadomość społeczna ciągle nie jest wysoka, a do tego mącona przez różne standardy, inaczej segregujemy w domu, a w pracy mamy co innego – mówi Julia Patorska z firmy Deloitte.
 
Patorska dodaje, że bardzo ważne w gospodarce o obiegu zamkniętym jest zagospodarowanie opakowań. - Producenci muszą dbać o to, co dzieje się później z odpadami po ich produktach. Musimy to rozwiązać, bo dzisiaj te opakowania trafiają do odpadów komunalnych. Producenci muszą za to płacić, to odciąży mieszkańców i gminy. A i producent jak będzie musiał zapłacić 10-15 razy więcej niż dzisiaj, będzie tak działał, żeby tych opakowań było mniej, żeby łatwiej je było segregować – dodaje.

Jak zauważa Patorska tylko system zachęt dla mieszkańców i firm poprowadzi nas w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym.

- My musimy chcieć do tego dojść, bo nie ma możliwości, żeby sprawdzać czy kontrolować każdego mieszkańca – dodaje Patorska. 
 
Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Gospodarka o obiegu zamkniętym” , który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Poszukujemy odpowiedzi na pytanie, dlaczego gminom i przedsiębiorstwom zbierającym odpady nie opłaca się wspieranie praktykowania gospodarowania o obiegu zamkniętym?

w.potega@neostrada.pl, 2017-05-13 10:50:01 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE