PARTNER PORTALU
  • BGK

EEC: Nie będzie więcej pieniędzy na wodociągi

  • AW    9 maja 2014 - 11:33
EEC: Nie będzie więcej pieniędzy na wodociągi

Przedsiębiorstwa wodociągowe nie mają co liczyć na większe pieniądze z nowej perspektywie unijnej. Priorytetem nadal będzie w tej branży kanalizacja i odbieranie ścieków.
Poprzednia perspektywa unijna przyniosła wielkie inwestycje realizowane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Ale niemal wszystkie realizowane projekty dotyczyły zadań związanych z ochroną środowiska. Budowano wiec nowe sieci kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków, tym samym likwidując zapóźnienia cywilizacyjne.

Przedsiębiorstwa zajmujące się tylko działką wodociągową czują się dyskryminowane.

- Założono chyba, że woda jak się lała, tak lać się będzie i nic nie trzeba robić, a to zgubne myślenie - twierdzi Łukasz Czopik, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach.

Zdaniem prezesa GPW w kolejne unijnej siedmiolatce warto zmienić alokację pieniędzy dla branży, by dysproporcje między środkami dla wodociągów i kanalizacji nie były tak znaczne. Na to jednak się nie zanosi.

- W przyszłej perspektywie będą pieniądze dla branży podobnie dzielone jak do tej pory. Nie ma co liczyć na inną alokację. Pamiętajmy ze wszyscy realizujemy Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych. To strategiczny dokument zawierający wytyczne z UE, który jesteśmy zobowiązani wypełnić - podkreśla Krystian Szczepański, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Artykuł powstał na podstawie debaty pt. Wodociagi i kanalizacja, która odbyła się ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glews, 2014-05-09 18:15:15

    Ściągniemy do skóry z bydła, niech wie, że życie bez unijnej kasy to żadne życie, a zobaczymy dopiero po 2017 roku jaka to będzie bieda ze wszystkim! Wówczas dopiero uświadomimy sobie sens Ukraińskiego Majdanu, ale będzie już za późno!