PARTNER PORTALU
  • BGK

Efektywność energetyczna kluczowa dla gmin – ruszył Autobus Energetyczny

  • bad    23 października 2014 - 17:58
Efektywność energetyczna kluczowa dla gmin – ruszył Autobus Energetyczny

Większość, bo aż 90% lokalnych samorządów w Polsce uważa, że wydatki na zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną są zbyt duże. W obliczu problemu związanego ze zmianą klimatu, coraz większych obowiązków zmuszających państwo do redukcji emisji CO2 oraz stale rosnących cen energii, obniżenie kosztów staje się niezwykle istotne.
Wspomniane zmiany mają i będą miały szczególny wpływ na gminy oraz wyzwania jakie się przed nimi pojawią w zakresie zarządzania zasobami energii. Według danych GUS opublikowanych w raporcie „Efektywność wykorzystania energii w latach 2001-2011", średnioroczne tempo indywidualnego zużycia energii w tych latach wzrosło z poziomu 90 Mtoe do 102 Mtoe, czyli o 1,3% w skali roku.

Czytaj też: Smart cities: ta norma będzie rewolucją dla władz miast

- Pokazuje to, z jak dużym tempem zmian mamy do czynienia. Władze lokalne, jak i sami mieszkańcy często nie wiedzą ile mogą zrobić, aby efektywnie zarządzać energią. Rozwiązaniem tych problemów jest strategiczne zarządzanie, dbałość o efektywność energetyczną oraz edukacja - mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

" W tym celu Krajowa Agencja Poszanowania Energii jako pomysłodawca i organizator stworzył projekt Autobusu Energetycznego, którego jednym z  partnerów jest firma Schneider Electric. Celem podjętej inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców do podejmowania w życiu codziennym działań na rzecz przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatu, tj. określenie przyczyn tych zmian oraz zdefiniowanie aktywności, jakie można podjąć, aby im przeciwdziałać.

Czytaj też: Kraków zachęca mieszkańców do tworzenia smart city

Ponadto, chodzi także o zainicjowanie dyskusji, a tym samym wpływanie na decydentów tworzących lokalne strategie ekologiczno - środowiskowe w gminach. Specjalnie w tym celu przygotowany Autobus Energetyczny przez najbliższe dwa lata będzie podróżował po 200 gminach w całym kraju edukując zarówno mieszkańców jak i władze lokalne w zakresie efektywnego zarządzania energią.

- Nasza firma, jako światowy ekspert w zakresie zarządzania energią, jest dumna, że może brać udział w kolejnym projekcie, który ma pokazać, że ochrona klimatu i efektywność energetyczna nie jest tylko dostępna dla dużych firm, ale dla każdego mieszkańca. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz rozwiązaniom, które tworzymy możemy dziś pokazywać społeczeństwu oraz samorządom jak zmniejszyć ich koszty energetyczne i sprawić, że w wielu obszarach poprawi się komfort ich życia - mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.

Autobus Energetyczny jako mobilne centrum informacyjno-edukacyjne zawiera w sobie przykłady pokazujące jak oszczędzać energię zarówno w domu oraz gminie jako jednostce samorządowej. Specjaliści ze Schneider Electric opracowali rozwiązania, które pomogą gminom oszczędzać energię i lepiej nią dysponować. W ramach tych rozwiązań prezentowany jest system efektywnego zarządzania kosztami energii w szkole czy rozwiązania dla infrastruktury wodno - ściekowej oraz energetyki wiatrowej jako element związany z produkcją energii w gminach.×
KOMENTARZE (1)

  • PZPR, 2014-10-25 01:34:55

    Schneider Coś Wam poradzę czujniki włączcie sobie pod kołdrę jak już nie możesz A projektu inteligentne w sam środek swojej d......py. I wara od unijnej kasy. Polska to dla was najlepszy kąsek. do dojenia . Ilu przy tym skorumpowanych urzędników się nachapie . Te numery ze szkoleniami, nauczaniem, k...onkursy, projekty to juz przerabialiśmy A teraz wyrywaj skąd przyszłeś  rozwiń