PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologiczna inwestycja w Bydgoszczy będzie gotowa w tym roku

  • PropertyDesign.pl    11 lutego 2015 - 11:45
Ekologiczna inwestycja w Bydgoszczy będzie gotowa w tym roku

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy

Na plac budowy bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dostarczono turbinę i generator, które łącznie ważą prawie 70 ton.
Między innymi dzięki tym kluczowym elementom technologicznym wytwarzana będzie energia elektryczna i cieplna dla mieszkańców Bydgoszczy.

- Turbina i generator stanowią zespół urządzeń, które pozwalają wykorzystać energię powstałą ze spalania, w przypadku bydgoskiej eko-elektrociepłowni energię ze spalania odpadów komunalnych, do pożytecznych celów. Są one pokaźnych rozmiarów. Turbina waży 24 tony, przekładnia między turbiną a generatorem 10 ton, a generator 35,5 tony - wyjaśnia Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura. Spalając odpady wytworzone zostanie ciepło, które podgrzewając wodę w kotle spowoduje jej przekształcenie w wysokoprężną parę. Dalej para zostanie skierowana do turbiny, która jest urządzeniem technicznym, przekształcającym zawartą w niej energię w energię mechaniczną napędzającą wirniki turbiny. Wał turbiny połączony będzie poprzez przekładnię z generatorem, który zamieni energię mechaniczną w elektryczną. Tym sposobem spalając odpady bydgoska ekoelektrociepłownia produkować będzie prąd. Turbina, która będzie używana w zakładzie ProNatury posiada upusty, a pobierana z nich para będzie wykorzystywana za pośrednictwem wymienników ciepła do ogrzewania Bydgoszczy. Dzięki zastosowaniu turbiny i generatora bydgoska instalacja dostarczy maksymalnie 27,7 megawatów energii cieplnej oraz 9,2 megawatów energii elektrycznej ze spalania śmieci. Prąd elektryczny bowiem, obok ciepła przekazywanego do sieci miejskiej, będzie głównym produktem powstającym w wyniku spalania odpadów w ZTPOK.

- Ponadto na placu budowy w dalszym ciągu wykonywane są zadaszenie i elewacje poszczególnych budynków oraz sieci wodociągowe, elektryczne i kanalizacyjne. Powstaje również wiadukt prowadzący do hali rozładunkowej bunkra - dodaje Konrad Mikołajski.

Zakończone zostały natomiast prace inżynieryjno-budowlane kompostowni zlokalizowanej przy ul. Prądocińskiej 28, będącej elementem ZTPOK. Obecnie trwa montaż urządzeń technologicznych. Zostały już zamontowane i połączone kontenery kompostujące z kontenerami bioflitrów i sprężarkowni, zamontowany jest również kontener administracyjny i socjalny. W trakcie realizacji są dostawy urządzeń takich jak mieszalnik, system rafinacji i pakowania kompostu czy przerzucarka kompostu.

Projekt jest realizowany w trybie zaprojektuj i wybuduj. Na jego realizację został rozpisany przetarg, który wygrał ASTER – Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A.. Zwycięzca przetargu odpowiedzialny jest za zaprojektowanie, wybudowanie i uruchomienie ZTPOK.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy zostanie oddany do użytku planowo pod koniec tego roku. Obecny stan zaawansowania budowy to ok. 60 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.