PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologiczne mercedesy będą woziły pasażerów Krakowa

  • PAP/TK    22 lutego 2018 - 12:20
Ekologiczne mercedesy będą woziły pasażerów Krakowa
Do Krakowa trafi 30 nowych autobusów marki Mercedes-Benz Citaro (Fot. facebook/MPK Kraków)

Tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, zostanie zasilony przez 30 autobusów marki Mercedes-Benz Citaro. Silniki pojazdów spełniają normy emisji spalin Euro 6. W czwartek 22 lutego, MPK Kraków podpisał umowę na dostawę w formie leasingu.
Pojazdy dostarczy konsorcjum EvoBus Polska i PeKaO Leasing za prawie 41,4 mln zł netto.

Jak podkreślił prezydent Jacek Majchrowski, jest to kolejna umowa, jaką podpisuje krakowski przewoźnik na dostawę ekologicznego taboru. "Te autobusy kończą całą listę zamówień. Zostaną przekazane we wrześniu tego roku i wtedy będziemy mogli powiedzieć, że 100 procent autobusów w Krakowie spełnia wysokie normy ekologiczne" - zaznaczył.

Przedstawiciele dostawcy poinformowali, że nowe niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów, to pierwsze w Polsce autobusy Mercedes-Benz z nowatorskim rozwiązaniem hybrydowym, polegającym na wspomaganiu silnika spalinowego dedykowanym silnikiem elektrycznym, który współpracuje bezpośrednio z dwoma dodatkowymi superkondensatorami magazynującymi energię odzyskaną w trakcie hamowania.

Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, automat biletowy i nowoczesny system informacji pasażerskiej a także porty USB do ładowania smartfonów.

Czytaj także: Hybrydy jeszcze w tym roku będą wozić pasażerów w Szczecinie

Jak podkreślają przedstawiciele MPK, prowadzone w ostatnich latach zakupy nowoczesnego taboru są największe w dotychczasowej historii krakowskiego przewoźnika. Po realizacji obecnych zamówień mieszkańcy Krakowa tylko w latach 2016-2018 zyskają w sumie 350 nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska autobusów, co stanowi ponad 60 proc. całego obecnego taboru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.