PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologiczne rękawy z odpadami w Inowrocławiu

  • GK/inowroclaw.pl    17 października 2011 - 10:06
Ekologiczne rękawy z odpadami w Inowrocławiu

W Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych wyłożonych jest ich 15 i zajmują betonowy plac. To nowoczesne urządzenia służące do gospodarowania odpadami komunalnymi.
Każdy z rękawów foliowych ma długość 60 metrów. Mieści 100 tys. litrów odpadów ulegających biodegradacji. Trafiają więc tam wszelkie odpady biozanieczyszczone po segregacji pochodzące z gospodarstw domowych, m.in. obierki, łupiny, zgniłe pozostałości po owocach, warzywach, resztki kuchenne, które nie nadają się do wykorzystania jako kompost, ale dzięki procesowi któremu zostają poddane, można je użyć do celów rekultywacyjnych.

Odpady te umieszczane są w potężnym „rękawie” za pomocą specjalnej maszyny tłokowej. Leżakują tam w temperaturze 50-55 st. C przez okres 6 tygodni. Czas biodegradacji odpadów w „rękawach” jest znacznie krótszy niż dotychczas stosowana przez ZUOK metoda kompostowania tzw. otwartego (wynosiła 3 miesiące) i co najważniejsze – jest też bardziej ekologiczna.

Dzięki niej nie wydostają się do atmosfery szkodliwe związki np. metanu.

Nowatorskie rozwiązanie, zakupiło dla ZUOK-u Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, któremu podlega Zakład. – Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, które takie rozwiązanie wprowadziło w celu działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W naszym województwie jesteśmy bodajże drugim miastem, które zakupiło takie urządzenie – mówi prezes PGKiM-u Krzysztof Kuźmiński. Urządzenie kosztowało 324 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.