PARTNER PORTALU
  • BGK

EKSKLUZYWNY RAPORT: 6 proc. polskich gmin zainwestuje w energię ze źródeł odnawialnych w najbliższych trzech latach...

  • Rafał Kerger    23 listopada 2009 - 10:24
EKSKLUZYWNY RAPORT: 6 proc. polskich gmin zainwestuje w energię ze źródeł odnawialnych w najbliższych trzech latach...

Polski rynek biogazu jeszcze raczkuje, ale przygotowuje się do szybkiego wzrostu - twierdzą autorzy publikacji pt. "Inwestycje w zakłady wytwarzające biogaz i przetwarzające biomasę w latach 2010-2012", do której dotarł portalsamorzadowy.pl.
Większość gmin w Polsce nie podjęła jeszcze decyzji dotyczących inwestycji w energię ze źródeł odnawialnych w latach 2010-2012. W ciągu najbliższych trzech lat 6 proc. gmin będzie na pewno realizować inwestycje w zakłady wytwarzające biogaz, elektrociepłownie lub elektrownie wykorzystujące biomasę. Drugie tyle samorządów rozważa taką możliwość - takie wnioski płyną z eksluzywnego raportu, do którego dotarł portalsamorzadowy.pl. Przygotowała go w tym miesiącu kancelaria BSJP TaylorWessing wraz z Millward Brown SMG/KRC.

- Polski rynek biogazu jeszcze raczkuje, ale przygotowuje się do szybkiego wzrostu. Obecnie w Polsce działa pięć rolniczych biogazowni o mocy elektrycznej blisko 6MW. Inaczej wygląda sytuacja urządzeń przy oczyszczalniach ścieków i wysypiskach śmieci - tutaj działa ich 151 i produkują rocznie 271 tys. 500 MWh energii - mówi Pierre Haider, koordyntor projektów międzynarodowych w Polish Biogas Association, organizacji, która wzięła patronat nad raportem.

Gminy zamierzające inwestować w energię ze źródeł odnawialnych najczęściej narzekają na trudności związane z nieprzewidywalną ceną sprzedaży tej energii w przyszłości, problemy związane z finansowaniem takich projektów przez fundusze unijne oraz kłopoty z uchwaleniem odpowiedniego planu zagospodarowania przestrzennego.

BSJP oraz Millward Brown SMG/KRC zbadały 200 wybranych gmin ze wszystkich 16 województw, z podziałem na te miejskie, miejsko-wiejskie oraz wiejskie. Raport w całości można przejrzeć i ściągnąć z naszych stron (link poniżej).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.