PARTNER PORTALU
 • BGK

Eksmisje wstrzymane do wiosny

 • PAP    31 października 2011 - 14:36
Eksmisje wstrzymane do wiosny

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zdecydował o wstrzymaniu eksmisji na podstawie wyroków bez prawa do lokalu socjalnego.
W mieście prowadzona jest eksmisja ok. 300 najemców zalegających z opłatami na łączną sumę ok. 11 mln zł.

Czytaj też: Poznań stawia na eksmisje

Przeciwko tym eksmisjom protestują Janusz Palikot (Ruch Poparcia Palikota) i Piotr Ikonowicz (Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej). We wspólnym oświadczeniu zaapelowali do władz Poznania o wstrzymanie akcji masowych eksmisji i podjęcie rozmów ze środowiskiem lokatorów i ich obrońców.

Czytaj też: Gminy przygotowują się do masowych eksmisji

Jak poinformował w poniedziałek dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Jarosław Pucek, od początku roku do końca października w Poznaniu wykonano ok. 110 eksmisji (w poprzednich latach było to ok. 60 przypadków rocznie); z tego 60 eksmisji dotyczyło najemców bez prawa do lokalu socjalnego.

„To jest konsekwentne działanie z naszej strony. Chcemy dać wyraźny sygnał, że jeżeli ktoś nie płaci czynszu, to straci mieszkanie, a jeśli sąd orzekł eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, to te wyroki będą egzekwowane” – powiedział.

Jak podkreślił, sytuacja każdego gospodarstwa jest indywidualnie oceniana. „Często okazuje się, że ludzie nie płacili czynszu np. wskutek ciężkiej choroby członka rodziny. Wstrzymanych zostało kilkadziesiąt eksmisji, szukamy teraz dla tych osób pomieszczeń tymczasowych” – powiedział.

Pucek wyjaśnił, że w ciągu ponad dwóch lat Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozłożył na raty zadłużenie 1,3 tys. najemcom o łącznej wartości ok. 6,5 mln zł. Podkreślił, że 300 najemców, wobec których prowadzone są eksmisje, zalega miastu na blisko 11 mln zł – za podobną sumę w Poznaniu budowane jest obecnie osiedle 100 mieszkań komunalnych.

Ze względu na zbliżającą się zimę zarząd wstrzymał do marca wykonywanie eksmisji do pomieszczeń tymczasowych: burs, hoteli, schronisk dla bezdomnych.

Jarosław Pucek poinformował, że od lipca, kiedy ogłoszono plan eksmisji, wzrasta suma zapłaconych czynszów. We wrześniu po raz pierwszy w historii funkcjonowania ZKZL ściągalność czynszu przekroczyła 100 proc. „Starsza pani przyszła do administracji informując, że chce uregulować zaległości czynszowe. W siatce miała prawie 100 tys. zł. Były też przypadki, gdy osoby bez prawa do lokalu socjalnego nagle spłacały całe swoje zadłużenie” – powiedział.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych szuka lokalu dla eksmitowanej z prywatnej kamienicy rodziny z niepełnosprawną kobietą.

25 września w Poznaniu prywatny właściciel dokonał eksmisji z mieszkania niepełnosprawnej, zmagającej się z nowotworem kobiety. W akcji uczestniczyła policja, eksmitowanej rodziny próbowała bronić m.in. grupa anarchistów.

„Miasto nie miało nic wspólnego z tą eksmisją. Tam był wyrok bez prawa do lokalu socjalnego i w tej sytuacji gmina nie miała możliwości prawnej pomocy. Rodzina jest jednak pod opieką miasta. Czeka w Centrum Interwencji Kryzysowej w Chybach aż będziemy mogli udzielić im pomocy mieszkaniowej” – poinformował.

W przesłanym mediom oświadczeniu Janusz Palikot i Piotr Ikonowicz napisali, że „brutalna eksmisja niepełnosprawnej jest częścią masowych wysiedleń lokatorów, podjętych przez władze miasta”. Zadeklarowali swoja pomoc i współpracę w procesie dialogu społecznego, który „powinien zastąpić obecną konfrontację”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • Grzegorz, 2011-11-01 23:49:08

  W gruncie rzeczy to też ludzie a hotele ich sprawy nie rozwiążą.Najlepiej było by stworzyć dla tych osiedla kontenerowe o zaniżonym standarcie lecz z możliwością na normalne życie w skupisku miejskim.Problemy eksmitowanych dłużników są spowodowane w wiekszości bezrobociem i brakiem środków finansowy...ch bądż niskimi dochodami.  rozwiń
 • Kote rski, 2011-11-01 16:48:47

  MOŻE PODADZĄ TROCHĘ SZCZEGóŁÓW TYCH PLANÓW...
 • gklewski, 2011-11-01 10:26:49

  Wiosna nasza, spokojnie jak na wojnie!!! Ja jestem gotowy!