PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksmitują do lokali tymczasowych

  • www.esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)    23 sierpnia 2012 - 11:14
Eksmitują do lokali tymczasowych

W Sosnowcu osoby, którym wskazano pomieszczenia tymczasowe po ich zasiedleniu mogą zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w celu uzyskania dofinansowania do czynszu w postaci dodatku mieszkaniowego.
Od połowy listopada ubiegłego roku funkcjonuje znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów. Dostosowując przepisy ustawodawca wprowadza definicję tymczasowego pomieszczenia, która tak naprawdę rozszerza katalog obowiązków gminy o konieczność wskazywania takiego pomieszczenia dla osób, wobec których zasądzono eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego.

Choć jak do tej pory podobne przypadki w miastach Zagłębia Dąbrowskiego są jednostkowe, urzędnicy przekonują, że samorządy zdążyły się już dostosować do nowych przepisów.

– Gmina w roku 2011 wskazała 4 pomieszczenia tymczasowe na realizację wyroków orzekających eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego. Natomiast w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku, wskazano jedno pomieszczenie tymczasowe na realizację wyroku o eksmisję, w którym sąd nie przyznał uprawnienia do lokalu socjalnego – mówi zastępca prezydenta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Wyjaśnia: – Prawo do pomieszczeń tymczasowych nie przysługuje dłużnikowi jeżeli z tytułu wykonawczego wynika, że nakazanie opróżnienia lokalu zostało orzeczone z powodu stosowania przemocy w rodzinie, z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania, czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku. Podobny lokal nie przysługuje również wtedy, kiedy ktoś dokonał zajęcia opróżnionego lokalu bez tytułu prawnego.

Podobnie jak w Sosnowcu, eksmisje do lokali tymczasowych miały miejsce także w innych miastach regionu. W Zawierciu w 2011 roku przeprowadzono pięć takich eksmisji. W pierwszym półroczu tego roku dwie. W Dąbrowie Górniczej w ubiegłym roku wykonano trzy eksmisje, a w bieżącym jedną. Z kolei w Będzinie w 2011 roku wykonano 10 wyroków bez prawa do lokalu socjalnego.

Jak mówi prezydent Chęciński w przypadku osób, którym nie przysługiwało pomieszczenie tymczasowe, na wniosek komornika sądowego gmina w roku bieżącym zapewniła na realizację dwóch wyroków sądu miejsca noclegowe w Ośrodku Opiekuńczym dla Bezdomnych w Sosnowcu przy ul. Piotrowskiej 19.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.