PARTNER PORTALU
  • BGK

Eksmitują mieszkańców Szczecina do pomieszczeń tymczasowych

  • PAP    6 czerwca 2012 - 17:56
Eksmitują mieszkańców Szczecina do pomieszczeń tymczasowych

Osoby od lat niepłacące czynszu, często dewastujące mieszkania i zakłócające życie innym będą od 10 czerwca eksmitowane do pomieszczeń tymczasowych - zapowiedział w środę dyrektor Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie Marcin Posadzy.
W Szczecinie wydano do stycznia br. ponad 1,1 tys. wyroków eksmisyjnych do lokali tymczasowych i ponad 2,2 tys. wyroków z prawem do lokalu socjalnego.

Jak powiedział na konferencji prasowej Posadzy, lokale tymczasowe nie są "nagrodą dla eksmitowanego".

"Zamiana samodzielnego, własnego mieszkania na pomieszczenie tymczasowe przydzielane na okres od jednego do sześciu miesięcy, to jest de facto tylko łóżko we wspólnym pokoju i pięć metrów kwadratowych na jednego mieszkańca" - wyjaśnił.

"Niestety jest to konieczność ze względu na szeroko pojęte gospodarowanie zasobem komunalnym. Wiemy, ilu ludzi oczekuje na mieszkania socjalne w naszym mieście. My przez lata nie otwieraliśmy tego zasobu. W związku z tym podjęta została decyzja o eksmisjach tych, którzy najbardziej unikają płatności i są w życiu społecznym najtrudniejsi do wspólnego zamieszkiwania" - powiedział Posadzy.

Pomieszczenia tymczasowe będą wykorzystywane do realizacji wyroków sądowych o wydanie i opróżnienie mieszkań osób, wobec których sąd nie zasądził przydziału lokalu socjalnego.

Pomieszczenia tymczasowe muszą nadawać się do zamieszkania i posiadać dostęp do źródła wody i toalety - mogą znajdować się one poza budynkiem - a także mieć oświetlenie naturalne i elektryczne, jak również możliwość ogrzewania i które zapewniają każdej osobie co najmniej pięć m kwadratowych powierzchni mieszkalnej.

W różnych częściach miasta przygotowano 60 pomieszczeń tymczasowych, do których będą eksmitowani dłużnicy. Rezerwowe pomieszczenia tymczasowe przygotowano również w miejscowości Modrzewie (Zachodniopomorskie).

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych szacuje, że w ciągu roku dzięki eksmisjom tylko do jednego, z kilkudziesięciu przygotowanych pomieszczeń tymczasowych, uda się odzyskać sześć lokali socjalnych lub komunalnych od eksmitowanych dłużników.

W pomieszczeniach tymczasowych można bowiem przebywać tylko do 6 miesięcy, po tym okresie będą kierowani do nich kolejni eksmitowani. Mieszkania po eksmitowanych dłużnikach będą przekazywane osobom czekającym w kolejce na komunalne lokum.

W Szczecinie około 16 tys. osób czeka na przydział mieszkania komunalnego.

Zadłużenie wobec Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych z tytuły niepłacenia za wynajem lokali mieszkalnych i lokali użytkowych to prawie 131 mln zł, z czego około 107 mln dotyczy mieszkań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.