PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekspert o zapowiedzi Szydło: Polska potrzebuje tanich mieszkań

  • PAP/em    18 listopada 2015 - 14:57
Ekspert o zapowiedzi Szydło: Polska potrzebuje tanich mieszkań

Tanie mieszkania są potrzebne, gdyż wielu osób nie stać na kupowanie ich na rynku- mówi Marcin Krasoń, ekspert Home Broker, komentując expose premier Beaty Szydło (fot.sxc.hu)

Premier Beata Szydło w środowym expose zapowiedziała rządowy program budowy tanich mieszkań. Marcin Krasoń, ekspert Home Broker stwierdził, że jeśli państwo będzie dawało działki pod takie inwestycje, budowa tanich mieszkań będzie możliwa.
Według niego ważna jest też odpowiedź na pytanie, kto miałby dostęp do takich mieszkań, czy wszyscy mogliby je kupować, czy też brane byłyby pod uwagę jakieś kryteria.

Zdaniem Krasonia tanie mieszkania są potrzebne, gdyż dostępność mieszkań w naszym kraju jest ograniczona. "Mało kogo stać, by kupić mieszkania za gotówkę, a kredyt bankowy jest, ale dla wielu osób raty są za wysokie" - wskazał.

Działka od państwa

"Myślę, że podstawą tego pomysłu, by budować tanie mieszkania, jest dostępność działek " - powiedział ekspert. Zaznaczył, że jeśli gdyby działki będą "wnoszone przez stronę rządową", to jak najbardziej budowa "tanich" jest możliwa. Natomiast jeżeli inwestor musiałby kupować ziemię na rynku, to nie udałoby się zbudować tanich mieszkań. Podkreślił bowiem, że jednym z podstawowych kosztów budowy jest cena działki.

Czytaj też: Beata Szydło, expose: pierwsi samorządowcy zabrali głos

Ekspert tłumaczył, że koszt budowy mieszkania w Warszawie i np. w Legionowie czy Pruszkowie różni się głównie przez cenę ziemi, ponieważ wydatki na materiały budowlane są zbliżone. Jeżeli - jak mówił - bierze się pod uwagę standardowe mieszkania, to są one drogie np. w Warszawie, gdyż ziemia jest droga. Krasoń dodał, że koszty budowy zależą też od standardu, zastosowanych technologii oraz projektu architektonicznego.

Jak zachowa się rynek?

Zwrócił też uwagę na możliwy wpływ realizacji tego programu na rynek mieszkań w naszym kraju. Jak mówił, mieszkania w Warszawie kosztują ok. 8 tys. zł/m2, a te oferowane byłyby po 5 tys. zł za m2, to miałoby to wpływ na rynek nieruchomości i pytanie jest, jak by się wtedy zachował rynek?

Premier Beata Szydło w środowym expose zapowiedziała rządowy program budowy tanich mieszkań. "Chodzi o budowę tanich mieszkań na działkach, które za symboliczną opłatą odstąpi państwo czy różne przynależne do niego instytucje. Mieszkania budowane w tym trybie z kredytów bankowych - co podkreślam - bo nie chodzi o wykorzystywanie środków budżetowych, będą wynajmowane, a czynsz będzie obejmował także długoletnią spłatę kredytu, równoznaczną z powolnym wykupem mieszkania" - wyjaśniła premier.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • glewe, 2015-11-19 09:51:13

    Amerykę dawno odkryto! Jeżeli sprzedaje się (za łapówki) tereny uzbrojone złodziejskim developerom, których kredytują banksterzy nie swoimi pieniędzmi, to nie ma mowy o tanich mieszkaniach! Chcieliście Hameryki bis to macie! Od tego nie ma odwrotu, bo samorządy leżą z planami zagospodarowania przest...rzennego! Kiedy to był wymóg teraz jak się chce?  rozwiń