PARTNER PORTALU
 • BGK
> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Elbląg: wzrosną opłaty za odbiór śmieci?

 • pt    17 listopada 2016 - 10:50
Elbląg: wzrosną opłaty za odbiór śmieci?
Elbląg to kolejne miasto gdzie gospodarka odpadami przynosi straty (fot.siemianowice.pl)

• Mieszkańców Elbląga najpewniej czekają podwyżki opłat za wywóz odpadów.
• Uchwała w tej sprawie wraca na sesję Rady Miejskiej.
W tej chwili każdy elblążanin deklarujący segregację śmieci płaci za ich wywóz 8 zł miesięcznie. Osoby niesegregujące płacą 14 zł.

W październiku na sesji Rady Miejskiej prezydent zgłosił projekt uchwały, podnoszącej opłaty o 25 procent. Radni na takie rozwiązanie nie chcieli się zgodzić, więc uchwała spadła z porządku obrad – pisze portal portel.pl.

- Nasz klub wnioskował do prezydenta o obniżenie skali podwyżek. Nie jesteśmy przekonani, czy powinny być one tak wysokie, powinniśmy dać sobie jeszcze miesiąc na przedyskutowanie tej kwestii – mówił Michał Missan, przewodniczący klubu radnych PO.

Czytaj też: Odpady: ceny rosną i będą rosły

Po miesiącu projekt uchwały wraca na sesję bez zmian. Przewiduje, że osoba segregująca śmieci będzie płacić miesięcznie 10 zł, a niesegregująca – 17,50 zł. Mniejsze podwyżki dotkną duże rodziny, np. 6-osobowa rodzina segregująca odpady zapłaci miesięcznie 52,50 zł (obecnie płaci 42 zł), ale już niesegregująca – 90 zł (72 zł).

„Planowana podwyżka pozwoli na uzyskanie dochodów z tytułu opłaty w 2017 r. na poziomie 15.984.766 zł przy planowanych kosztach w wysokości 15.566.058 zł. Powyższe umożliwi samofinansowanie się systemu i spłatę deficytu w ciągu 4 lat” – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Jak przekonuje prezydent Witold Wróblewski, podwyżki są konieczne, bo wpływy z opłat i wydatki związane z wywozem odpadów zgodnie z przepisami muszą się bilansować. W Elblągu tak się niestety nie dzieje, a wpływ na to miała m.in. decyzja Rady Miejskiej z 2014 roku, która obniżyła opłaty za wywóz odpadów oraz rosnąca z roku na rok ilość śmieci, jakich pozbywają się mieszkańcy. W efekcie w 2016 roku deficyt wyniósł już 1,5 miliona złotych – pisze portel.pl.

Tylko w ostatnich miesiącach wprowadzono lub uchwalono wzrost opłat za śmieci m.in. w Puławach, Mogilnie, Raciborzu, Stalowej Woli, Gostyniu, Łowiczu, Biłgoraju, Chrzanowie, Policach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • PG, 2016-11-18 14:22:53

  Do w.potega@neostrada.pl: dodatkowo w domkach jednorodzinnych można wszystko spalić w piecu. Resztę skompostowac lub wywalić do lasu. Będzie zero Waste!
 • Bruno, 2016-11-18 00:58:15

  Do w.potega@neostrada.pl: Niech Pan zrozumie, że nie da się wyegzekwować opłaty tylko za zmieszane. Za deklarują ludzie segregacje, będą wyrzucac co 5 wór z odpadami do zmieszanych, a reszta zmieszanych trafi do pojemników na segregowane...
 • ..., 2016-11-17 19:45:04

  Do w.potega@neostrada.pl: jeśli ktoś w dwunastym roku naszej obecności w Unii Europejskie nie dostrzega tego, że to brak implementacji unijnych zasad systemowych jest przyczyną naszych problemów z dostosowaniem się do unijnych standardów gospodarki odpadami i bredzi coś o zyskach - to mamy do czyni...enia z osobnikiem niezbyt rozgarniętym intelektualnie albo z takim co rżnie głupa, że nie wie gdzie jest przyczyna problemu... W tym przypadku rozstrzygnięcie powyższego dylematu nie jest trudne...  rozwiń