PARTNER PORTALU
 • BGK

Elektrociepłownia Bielsko-Północ: związkowcy zaniepokojeni planami samorządu

 • MN    8 listopada 2017 - 09:13
Elektrociepłownia Bielsko-Północ: związkowcy zaniepokojeni planami samorządu
Związkowcy nie chcą, żeby zmienić dostawcę ciepła w Czechowicach-Dziedzicach. (fot. PTWP)

Samorządowcy z Czechowic-Dziedzic planują zmienić dostawcę ciepła w mieście i zrezygnować z usług Elektrociepłowni Bielsko-Północ (Tauron Ciepło). Liczą na niższe ceny ciepła. Związkowcy się temu sprzeciwiają.
• Elektrociepłownia Bielsko-Północ leży na terenie Czechowic-Dziedzic i zatrudnia głównie mieszkańców tego miasta.

• Samorząd chce zmienić dostawcę ciepła. Cena może być nawet o 19 proc. niższa.

• Związkowcy twierdzą, że będzie to równoznaczne z likwidacją Elektrociepłowni Bielsko-Północ.

Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach 24 października przyjęła uchwałę „w sprawie wyrażenia poparcia dla działań Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej sp. z o. o. dotyczących planowanej zmiany źródła wytwarzania ciepła służącego lokalnej sieci ciepłowniczej”. Radni upoważnili PIM, miejską spółkę zajmującą się m.in. zarządzaniem siecią ciepłowniczą, do rozpoczęcia rozmów z firmą RCEkoenergia, która miałaby stać się nowym dostawcą ciepła dla mieszkańców miasta.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, powodem planowanej zmiany dostawcy energii cieplnej ma być korzystniejsza cena oferowana przez spółkę RCEkoenergia należącą do Grupy Kapitałowej Lotos Infrastruktura. Inicjatorzy uchwały twierdzą, że cena ciepła od nowego dostawcy może być niższa nawet o 19 proc.

200 miejsc pracy zagrożone

Związkowcy podkreślają, że utrata przez czechowicką elektrociepłownię kontraktu na dostarczanie ciepła dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic byłaby równoznaczna z koniecznością likwidacji zakładu.

– Naprawdę trudno jest zrozumieć decyzję samorządowców, która skazuje 200 mieszkańców miasta na utratę pracy – wskazuje Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło. – Nawet jeżeli część tych osób uda się przenieść do innych zakładów Tauron Ciepło, będzie to dla nich oznaczało konieczność dojazdu do pracy nawet po kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę – dodaje.

Związkowcy zaznaczają, że należąca do spółki Tauron Ciepło Elektrociepłownia Bielsko-Północ leży na terenie Czechowic-Dziedzic i zatrudnia głównie mieszkańców tego miasta. I dodają, że na sesję rady miejskiej, podczas której przyjęto uchwałę, nie zaproszono ani przedstawicieli spółki, ani reprezentantów załogi czechowickiej elektrociepłowni.

Taniej i tak nie będzie?

Zdaniem związkowców Solidarności, zapowiedzi, że cena ciepła od nowego dostawcy może być niższa nawet o 19 proc., są nierealistyczne.

– Aby dostarczyć ciepło do klientów obecnie obsługiwanych przez Tauron, RCE musiałaby zainwestować kwoty idące w miliony złotych – podkreśla Jarosław Klajman, przewodniczący Solidarności w czechowickiej elektrociepłowni. – Samorządowcy twierdzą, że RCE wyraża wolę sfinansowania tych inwestycji. W naszej ocenie, jeśli ktoś decyduje się zainwestować tak znaczne środki, robi to, aby zarobić. W związku z tym zapowiedzi, że jednocześnie obniży cenę ciepła o jedną piątą, należy traktować z dużą ostrożnością – dodaje.

Solidarność w Tauron Ciepło zwróci się z wnioskiem do burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz radnych w tym mieście o zaproszenie na kolejną sesję rady miejskiej przedstawicieli zarządu TC oraz strony społecznej. Będą chcieli przedstawić zagrożenia wynikające z podjętej uchwały.

Ciekawe, jest również to, że od dłuższego czasu Tauron Ciepło prowadził rozmowy z władzami Czechowic-Dziedzic w sprawie wieloletniej umowy dotyczącej dostaw energii cieplnej. Według zapowiedzi, po 2020 roku Tauron Ciepło miał rozpocząć modernizację elektrociepłowni w tym mieście.

– Do końca roku będziemy mieli prawdopodobnie wybrane rozwiązanie rozbudowy tego obiektu. Jeśli wybierzemy odpowiedni wariant, wówczas w przyszłym roku rozpoczniemy prace projektowe – mówił w czerwcu wiceprezes spółki Włodzimierz Hereźniak.

Związkowcy z Solidarności twierdzą, że po decyzji radnych wszelkie dalsze działania w tej sprawie zostały wstrzymane. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (13)

 • Dziedzic, 2017-11-11 17:41:46

  Do CZDZ:
 • koks , 2017-11-10 12:49:36

  boju ,baju idą wybory ! więc zaczynamy mówić ile ludzie zyskają wybierając pana Błachuta , a potem wybrani zapomną o obietnicach .A ludzie na bruk !!!!
 • czecho, 2017-11-10 12:42:32

  Najlepiej komentować ,ciekawe jakbyś ty człowieku miał utracić pracy ,czy byś siedział cicho ?. Tańsze ciepło ekonomia ktoś wyda kasę , na modernizację ,a potem będzie dopłacał do ciepło ? Zwykła polityka wybory się zbliżają , Potem Burmistrz o tym zapomni .