Elektromobilność: polskie miasta postawią na elektryczną komunikację

• Znaczna część polskich samorządów jest zainteresowana rozwojem elektromobilności na swoim terenie.
• Trwają już rozmowy nad budową ładowarek i zakupie samochodów elektrycznych Jak wygląda zainteresowanie samorządów lokalnych rozwojem elektromobilności?
Elektromobilność: polskie miasta postawią na elektryczną komunikację
Elektryczne auta jeżdżą w wielu miastach zachodniej Europy (fot. : pixabay.com).

- W Polsce zaczynają się już konkretne działania. Sam uczestniczę w rozmowach grupy, w skład której wchodzą przedstawiciele przedsiębiorstwa energetycznego i samorządu, gdzie razem zastanawiamy się jak w tym mieście rozwijać elektromobilność - mówi w rozmowie z portelem wnp.pl Mirosław Proppé, partner w dziale usług doradczych, szef zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w KPMG w Polsce i Europie środkowo-wschodniej.

Jak podkreśla rynek samochodów elektrycznych stopniowo będzie się rozwijał, ale to będzie jednak długi proces.

Taka zmiana może zacząć się od lokalnych urzędów (w części z nich już ma to miejsce): - Samorząd posiada dużo samochodów, które jeżdżą w ciągu dnia po mieście. To są np. samochody straży miejskiej i miejskich spółek pokonujące w ciągu dnia stosunkowo niewielkie odległości, do ok. 100 km.

Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, w którym służby miejskie korzystały z elektrycznego samochodu Mitsubishi i-MiEV (fot.wroclaw.pl)
Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, w którym służby miejskie korzystały z elektrycznego samochodu Mitsubishi i-MiEV (fot.wroclaw.pl)

- Podobną odległość przejedzie każdy samochód elektryczny na jednym ładowaniu, nie trzeba więc go w ciągu dnia ładować – dodaje ekspert.

W ślad za samorządem mogą pójść użytkownicy małych samochodów dostawczych lub osoby indywidualne.

- Samorządów lokalnych, gdzie prowadzimy poważne rozmowy, a nie tylko prezentujemy pomysły, jest już kilka w Polsce - to kilka miast aglomeracji śląskiej oraz Lublin, Kalisz i Łódź. W tych rozmowach uczestniczą również instytucje finansowe, które mogą te działania sfinansować – dodaje Mirosław Proppé.

Jak mówi ekspert zainteresowane miasta decydują się na wykonanie porządnego studium wykonalności by sprawdzić, czy to się finansowo będzie opłacać.

Cała rozmowa tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE