PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektroniczna migawka zamiast biletu w Łodzi

  • wer/uml.lodz.pl    2 października 2011 - 08:10
Elektroniczna migawka zamiast biletu w Łodzi

Od 2012 roku elektroniczna migawka zastąpi papierowy bilet okresowy. To jednak dopiero początek możliwości nowego systemu, bowiem Łódź jako pierwsze miasto w kraju chce kodować na łódzkiej karcie bilety, które obowiązują także w innych miastach.
Umowę na wdrożenie w Łodzi otwartego systemu elektronicznego biletu okresowego podpisały MPK Łódź Spółka z o.o. oraz Mennica Polska S.A.

Przedstawiciele tych instytucji i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska jako pierwsi otrzymali nowe karty i osobiście będą testować system.

- Ta migawka to pierwszy etap wprowadzania karty miejskiej - mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (zabierz głos/oceń prezydenta) - Rozpoczynamy go z nadzieją, że stworzy nową jakość w podróżowaniu komunikacją miejską.

Łódzka migawka w praktyce oznacza elektroniczny bilet o formacie karty płatniczej uprawniający do podróżowania komunikacją miejską.

Już od 14 listopada będzie można składać wnioski o wydanie karty (przez internet albo osobiście w punktach obsługi klienta MPK Łódź).

Będzie można odebrać po upływie 5 dni od daty przyjęcia wniosku. Należy jedynie dołączyć aktualne zdjęcie można również wykonać (nieodpłatnie) w punkcie obsługi llienta MPK Łódź.

Następnie, aby korzystać z migawki należy opłacić na niej elektroniczny bilet okresowy. Taką migawkę z opłaconym biletem należy mieć przy sobie w czasie korzystania z przejazdów łódzką komunikacją miejską i okazywać do kontroli. Ceny biletów okresowych i jednorazowych nie ulegną

Pierwsze karty trafią do rąk łodzian 6 grudnia, a od lutego 2012 r. możliwe będzie dogranie migawki do legitymacji studenckich. Jak zapewniają twórcy systemu, wprowadzenie elektronicznego biletu wiąże się z wieloma korzyściami dla pasażerów, np. w przypadku kradzieży lub zagubienia biletu, pasażer może odtworzyć go, nie tracąc pieniędzy.

W przyszłości, wzorem innych miast, kartę będzie można zintegrować z kartą płatniczą albo zakodować na niej inne usługi miejskie. Takich ambitnych planów nie ukrywają przedstawiciele Mennicy Polskiej, która budowała systemy kart miejskich w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy czy Lublinie. Obecnie obsługuje niemal 1,5 mln kart miejskich w Polsce.

- Łódź dostaje jeden z najnowocześniejszych systemów - kartę szerokich możliwości - mówi Tadeusz Steckiewicz, prezes Mennicy Polskiej S.A. - Teraz mieszkańcy Łodzi będą mieli trochę czasu na oswojenie się z nową kartą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.