Elektroniczne bilety w Zielonej Górze

Od 1 marca zaczną w Zielonej Górze obowiązywać bilety elektroniczne. MZK zaczęła już wydawać wnioski o wydanie biletu. - Wnioski są w naszych punktach sprzedaży od wtorku. Kilkaset już wydaliśmy - przyznaje dyrektor MZK Barbara Langner.
Elektroniczne bilety w Zielonej Górze

Elektroniczny bilet, to kawałek plastiku wielkości standardowej karty kredytowej z wtopionym procesorem umożliwiającym zapisywanie danych np. jaki bilet okresowy kupiliśmy, jakie ulgi nam przysługują ile pieniędzy mamy na koncie, kiedy skończy się jego ważność. Korzystając z opcji e-portmonetka możemy też kupować bilety jednorazowe.

Jak donosi zielonogórski magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta) bilet ma obowiązywać od 1 marca. Wtedy też zmieni się cennik za przewozy. Bilet warto posiadać, bo w e-portmonetce będzie kosztował od 1 zł do 3 zł w zależności od ilości przejechanych przystanków natomiast za tradycyjny, papierowy bilet trzeba będzie zapłacić 3 zł.

Po co są potrzebne wnioski, do których musimy dołączyć zdjęcie?

- To pozwoli nam na przygotowanie spersonalizowanej e-karty, która oprócz nazwiska zawierać będzie informacje o ulgach przysługujących pasażerowi i czasie ich obowiązywania – tłumaczy dyrektor Langner.  – Pasażer musi taki wniosek złożyć u nas z wyprzedzeniem. Potrzebne jest również zdjęcie. Najlepiej przynieść je z sobą, będzie się też można sfotografować na miejscu lub zeskanujemy zdjęcie z dotychczasowego biletu miesięcznego. Na przygotowanie e-karty potrzebujemy kilka dni.

Na razie nie będą jeszcze wydawane - informuje magistrat. - Specjaliści już kończą montaż w autobusach czytników e-kart. Później jeszcze przez miesiąc system będzie testowany.
 
- W Zielonej Górze z biletów okresowych korzysta ok. 8 tys. osób. Żeby nie było później kolejek już teraz wydajemy wnioski. Pasażer np. teraz kupując bilet okresowy wniosek pobierze, a kupując kolejny za miesiąc zostawi go w punkcie sprzedaży zaznaczając, w którym punkcie go odbierze. Gdy przyjdzie po kolejny bilet okresowy dostanie już e-kartę, którą na miejscu aktywuje wpłacając pieniądze – tłumaczy B. Langner. – W ten sposób ominiemy kolejki.
 
MZK planuje przeprowadzenie w lutym szerokiej kampanii informacyjnej, tłumaczącej jak korzystać z nowych biletów, kiedy i gdzie je kupować. E-karty będą wydawane w czterech punktach MZK w mieście. Przy ul. Bema, Kupieckiej, Zawadzkiego-Zośki i w siedzibie MZK przy ul. Chemicznej - podaje magistrat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE