Elektroniczny licznik rejestruje ruch rowerowy

W Łodzi działa elektroniczny licznik, który rejestruje ruch rowerowy w centrum miasta. Według łódzkiego magistratu, to pierwsze w Polsce takie urządzenie.
Elektroniczny licznik rejestruje ruch rowerowy
Licznik został zamontowany na drodze rowerowej wzdłuż al. Mickiewicza. Łódzki Zarząd Dróg i Transportu zamontował urządzenie na wniosek pełnomocnika prezydent miasta ds. polityki rowerowej. Na elektronicznej tablicy wyświetlana jest liczba rowerzystów przejeżdżających dziennie i rocznie ten odcinek trasy.

„Wzorowaliśmy się na zastosowaniu takich liczników w innych miastach europejskich m.in. w Kopenhadze, Dublinie czy Budapeszcie. Wszędzie to się sprawdza nie tylko jako narzędzie, które dostarcza danych na temat ruchu rowerzystów, ale również jako narzędzie promocji ruchu rowerowego w mieście” – powiedział pełnomocnik ds. polityki rowerowej Witold Kopeć.

W tym roku w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) po raz pierwszy prowadzony był w sezonie pomiar liczby rowerzystów w kilkudziesięciu punktach w mieście. Zdaniem Kopcia, dzięki tym badaniom i nowemu licznikowi możliwe będzie oszacowanie jak kształtuje się ruch rowerowy w całym mieście w zależności np. od pory roku czy pogody.

Pomiar przejeżdżających rowerzystów będzie rejestrowany na bieżąco codziennie, przez cały rok. Urządzenie ma zamontowane dwa czujniki, jest widoczne w dzień i w nocy, bowiem wzbogacone zostało w napisy odblaskowe i hasło „Liczy się rower”.

Zdaniem pełnomocnika ds. polityki rowerowej, zebrane w ten sposób informacje mają posłużyć nie tylko do wytyczania kolejnych ścieżek rowerowych, ale także pozwolić wprowadzać zmiany organizacji ruchu, które będą sprzyjać rowerzystom i poprawiają ich bezpieczeństwo czy komfort podróżowania.

W Łodzi jest ok. 70 km ścieżek rowerowych; Kopeć szacuje, że w sezonie codziennie z rowerów korzysta ok. 30 tys. łodzian. Według ZDiT, elektroniczny licznik kosztował ok. 50 tys. zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

NiECH sobie jeżdżą na rowerach nawet zimą.Ja chyba spędzę Świeta przy KOmpuTErze!!!!jEST BLIŻEJ do śwIATA !!!!

wUjek, 2011-12-23 21:12:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE