PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektroniczny licznik rejestruje ruch rowerowy

  • PAP    23 grudnia 2011 - 11:18
Elektroniczny licznik rejestruje ruch rowerowy

W Łodzi działa elektroniczny licznik, który rejestruje ruch rowerowy w centrum miasta. Według łódzkiego magistratu, to pierwsze w Polsce takie urządzenie.
Licznik został zamontowany na drodze rowerowej wzdłuż al. Mickiewicza. Łódzki Zarząd Dróg i Transportu zamontował urządzenie na wniosek pełnomocnika prezydent miasta ds. polityki rowerowej. Na elektronicznej tablicy wyświetlana jest liczba rowerzystów przejeżdżających dziennie i rocznie ten odcinek trasy.

„Wzorowaliśmy się na zastosowaniu takich liczników w innych miastach europejskich m.in. w Kopenhadze, Dublinie czy Budapeszcie. Wszędzie to się sprawdza nie tylko jako narzędzie, które dostarcza danych na temat ruchu rowerzystów, ale również jako narzędzie promocji ruchu rowerowego w mieście” – powiedział pełnomocnik ds. polityki rowerowej Witold Kopeć.

W tym roku w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) po raz pierwszy prowadzony był w sezonie pomiar liczby rowerzystów w kilkudziesięciu punktach w mieście. Zdaniem Kopcia, dzięki tym badaniom i nowemu licznikowi możliwe będzie oszacowanie jak kształtuje się ruch rowerowy w całym mieście w zależności np. od pory roku czy pogody.

Pomiar przejeżdżających rowerzystów będzie rejestrowany na bieżąco codziennie, przez cały rok. Urządzenie ma zamontowane dwa czujniki, jest widoczne w dzień i w nocy, bowiem wzbogacone zostało w napisy odblaskowe i hasło „Liczy się rower”.

Zdaniem pełnomocnika ds. polityki rowerowej, zebrane w ten sposób informacje mają posłużyć nie tylko do wytyczania kolejnych ścieżek rowerowych, ale także pozwolić wprowadzać zmiany organizacji ruchu, które będą sprzyjać rowerzystom i poprawiają ich bezpieczeństwo czy komfort podróżowania.

W Łodzi jest ok. 70 km ścieżek rowerowych; Kopeć szacuje, że w sezonie codziennie z rowerów korzysta ok. 30 tys. łodzian. Według ZDiT, elektroniczny licznik kosztował ok. 50 tys. zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • wUjek, 2011-12-23 21:12:46

    NiECH sobie jeżdżą na rowerach nawet zimą.Ja chyba spędzę Świeta przy KOmpuTErze!!!!jEST BLIŻEJ do śwIATA !!!!