Elektrośmieci: Jest problem. System wymaga poprawy

System zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) wymaga poprawy.
Elektrośmieci: Jest problem. System wymaga poprawy
Polska nie ma określonych standardów przetwarzania elektrośmieci (fot.pixabay.com)

Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym nie ma określonych standardów przetwarzania elektrośmieci - podaje "Puls Biznesu".

Co roku wymieniamy około 900 tys. lodówek. Ich prawidłowe przetworzenie oznacza niewyemitowanie 1,6 mln ton dwutlenku węgla. To tak, jakby 19 mln samochodów, czyli wszystkie zarejestrowane w Polsce, nie jeździły przez miesiąc.

Najnowszy raport Najwyżej Izby Kontroli wskazuje jednak, że system zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) wymaga poprawy. W ponad 60 proc. kontroli przeprowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) w pięciu województwach stwierdzono nieprawidłowości. W Województwie kieleckim błędy zanotowano w 81 proc. Wiele firm zbierających i przetwarzających elektroodpady nie ma odpowiedniego wyposażenia i urządzeń. Brakuje też standardów przetwarzania, a system sprawozdawczy o zużytym sprzęcie nie dostarcza rzetelnych danych.

Czytaj też: Odpady i elektrośmieci nie są poprawnie utylizowane. Można zrobić więcej

Dlatego NIK wnioskuje do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ), by określił sposób realizacji kontroli, a do ministra środowiska o wydanie rozporządzenia określającego wymagania dla procesów lub instalacji przetwarzania ZSEE i wymagań dla odpadów powstających w wyniku tych procesów - pisze "Puls Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Województwo kieleckie?! - nie ma takiego województwa i tak napisał NIK?

m., 2017-07-21 10:25:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE