PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia atomowa w Gąskach?

  • PAP    21 czerwca 2013 - 07:48
Elektrownia atomowa w Gąskach?

Wojewoda zachodniopomorski wydał w czwartek decyzję, zezwalającą spółce PGE EJ1 na przeprowadzenie badań potrzebnych do sporządzenia raportu lokalizacyjnego dla elektrowni jądrowej w Gąskach – podało biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.
W liście wojewoda napisał m.in, że „decyzja o wskazaniu lokalizacji, jak i raport nie są dokumentami, które pozwoliłyby rozpocząć inwestycję (), dopiero decyzja o pozwoleniu na budowę dałaby PGE EJ 1 taką możliwość".

Zydorowicz wyjaśnił w liście, że decyzję wydał, bo PGE EJ 1 przedstawiło kompletną dokumentację, a przepisy prawa nie przewidują możliwości uznaniowego odstąpienia od jej wydania. Mogłoby to nastąpić tylko wówczas, gdyby spółka wycofała swój wniosek w tej sprawie.

Wojewoda podkreślił w liście, że „jest świadomy, że taka inwestycja nie powinna powstać bez zrozumienia i akceptacji miejscowej społeczności".

„Obawy i wątpliwości mieszkańców powinny w jak najlepszy sposób zostać wyjaśnione przede wszystkim przez inwestora. Ze swojej strony deklaruję pełną współpracę oraz gotowość do rozmów z mieszkańcami i spotkań w gminie z moim pełnomocnikiem prof. Mariuszem Dąbrowskim, które będą dawały przestrzeń do konstruktywnej dyskusji, możliwość zdobycia pełnej informacji oraz ułatwią merytoryczny dialog" - napisał Marcin Zydorowicz.

Wojewoda poprosi jednocześnie panią wójt i mieszkańców gm. Mielno o próbę rozpatrzenia kwestii lokalizacji elektrowni jądrowej w Zachodniopomorskiem w szerszej perspektywie. Jak napisał, „tak ogromna inwestycja to niepowtarzalna szansa na rozwój gospodarczy i cywilizacyjny całego regionu".

Nie wiadomo, jak list został przyjęty przez władze gminy Mielno. PAP nie udało się w czwartek skontaktować z wójt Olgą Roszak-Pezałą.

Wojewoda zachodniopomorski już raz zezwolił PGE EJ 1 na badania w Gąskach. Wydana przez niego 8 lutego 2012 r. decyzja w tej sprawie została zaskarżona do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przez kilku właścicieli działek, w tym gminę Mielno, wytypowanych, jako miejsce potencjalnej lokalizacji elektrowni.

15 lutego br. minister uchylił tamtą decyzję i skierował ją do ponownego rozpoznania, czego efektem jest nowe pozwolenie na badania.

Leżąca w północno-zachodniej części gminy Mielno letniskowa wieś Gąski, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada 2011 r.

12 lutego 2012 r. w gminie Mielno odbyło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. Za było 5,3 proc.

PGE EJ1 podpisała w lutym z firmą WorleyParsons kontrakt na badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone w dwóch potencjalnych lokalizacjach elektrowni - Choczewie i Żarnowcu. Dodatkowo kontrakt pozwala na zbadanie do czterech lokalizacji w przypadku, gdyby badania w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że nie są one odpowiednie dla elektrowni jądrowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pomorzanin, 2014-03-07 12:19:16

    Rząd rżnie głupa. Bezczelnie w dodatku. Atomówki w gminie Mielno miało już nie być! Skandal!
  • Horror - atomówka, 2013-06-21 20:56:44

    Na pewno nie powstanie. Jeśli skokiem cywilizacyjnym nazywamy los Czernobyla lub Fukushimy, to może się tak stanie. Protestujmy, dopóki nie jest dla wszystkich za późno !