PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia atomowa w Polsce: Ministerstwo Energii otwarcie o kosztach inwestycji

  • MIW    25 stycznia 2017 - 14:03
Elektrownia atomowa w Polsce: Ministerstwo Energii otwarcie o kosztach inwestycji
Minister Krzysztof Tchórzewski. (fot. www.premier.gov.pl)

• Choczewo, Gąski, Żarnowiec – te pomorskie i zachodniopomorskie miejscowości wskazane zostały kilka lat temu jak potencjalne lokalizacje pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
• Wiele wskazuje jednak na to, że w żadnej z nich owa inwestycja nie powstanie.
• Projekt budowy elektrowni atomowej został bowiem... zawieszony przez Ministerstwo Energii.
Gdzie powstanie polska elektrownia jądrowa? To pytanie wciąż zadają siebie mieszkańcy kilku nadmorskich miejscowości.

Czytaj : Choczewo, Gniewino, Krokowa, budowa elektrowni jądrowej: Na co liczą samorządy?

Jednak takiej odpowiedzi chyba nikt się nie spodziewał. Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podczas dzisiejszej (25 stycznia) rozmowy w RMF FM otwarcie przyznał, że projekt został zawieszony, gdyż jego sfinansowanie z budżetu państwa zostało uznane za niemożliwe.

Jak stwierdził, decyzja o ewentualnej realizacji tego projektu musi mieć charakter biznesowy i należeć do zainteresowanych takim rozwiązaniem spółek. Podkreślił, że do roku 2030 musi powstać ok. 10 gigawatów mocy.

Czytaj : Kryzys energetyczny: Elektrownie jądrowe przyszłością polskiej energii

- I biorąc pod uwagę koszty tych inwestycji - liczone w dziesiątkach miliardów złotych - trzeba rozważyć: czy pobudować 2-3 bloki tradycyjne, czy jeden jądrowy. Z punktu widzenia efektywności ekonomicznej jednoznacznie wygrywają bloki tradycyjne. Z punktu widzenia wymogów klimatycznych wyraźnie sytuację w kraju by nam poprawiła elektrownia jądrowa – powiedział minister Tchórzewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ja, 2017-01-26 18:15:46

    "Z punktu widzenia efektywności ekonomicznej jednoznacznie wygrywają bloki tradycyjne(...)" Polskie zasoby węgla skończą się w ciągu najbliższych 20 lat i co wtedy? Wybudują kolejne 3 bloki tradycyjne bo taniej, a za te 20 lat będą budować na gwałt elektrownie atomowe, bo węgla nie będzie... ?????  rozwiń
  • ZK1, 2017-01-25 20:12:02

    Przemysł poza dobrą kadrą pracowniczą potrzebuje również możliwie jak najtańszej energii elektrycznej i to będzie możliwe. Ważne aby koszt przesyłu nie były zawyżone ze względu na odległość ( np. rejon Pomorza a rejon Dolnośląski, czy Małopolski?).