PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia atomowa w Polsce: Ministerstwo przygotowuje decyzję dot. budowy

  • PAP/AT    19 września 2017 - 11:22
Elektrownia atomowa w Polsce: Ministerstwo przygotowuje decyzję dot. budowy
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli na zapewnienie stabilnego źródła energii elektrycznej po racjonalnych kosztach i jednocześnie wypełni zobowiązania w zakresie ochrony klimatu (fot.sxc.hu)

Najważniejsze kwestie, które wymagają rozstrzygnięcia to sposób finansowania oraz wybór lokalizacji i dostawcy technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział wiceszef resortu Andrzej Piotrowski.
Minister energii przygotowuje decyzję rządu o budowie pierwszej elektrowni jądrowej kierując się względami bezpieczeństwa i ochrony środowiska - zapowiedział w Wiedniu wiceszef resortu Andrzej Piotrowski.

Piotrowski uczestniczy w 61. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

"Budowa elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli na zapewnienie stabilnego źródła energii elektrycznej po racjonalnych kosztach i jednocześnie wypełni zobowiązania w zakresie ochrony klimatu. Energetyka jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, przyczyni się do znacznej redukcji rocznego poziomu emisji CO2, generowanego przez polski sektor energetyczny. Jak wskazują sondaże opinii publicznej, za budową elektrowni jądrowej jest przeważająca część społeczeństwa. Elektrownia jądrowa zapewnia rozwiązanie problemów emisyjnych w sposób nie będący w zasięgu źródeł odnawialnych" - powiedział cytowany w komunikacie resortu energii Piotrowski.

Jak dodał, Polska do zaspokojenia swoich potrzeb elektroenergetycznych w ponad 85 proc. wykorzystuje węgiel.

Czytaj też: Jest propozycja w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce

"Do roku 2050 ulegnie to redukcji do 50 proc. Będzie to w naszym przekonaniu droga do zniwelowania deficytu energii elektrycznej wynikającego z dynamicznego rozwoju elektromobilności przez czystą, dyspozycyjną i efektywną kosztowo energię jądrową" - dodał

W jego opinii najważniejsze kwestie, które wymagają rozstrzygnięcia to sposób finansowania oraz wybór lokalizacji i dostawcy technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce.

Piotrowski w swoim wystąpieniu bardzo dobrze ocenił współpracę pomiędzy Polską a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w zakresie przygotowania naszego kraju do wdrożenia energetyki jądrowej.

Jednocześnie podkreślił, że Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej stanowi fundament bezpieczeństwa jądrowego na całym świecie oraz przypomniał, że obecnie Polska korzysta jedynie z nisko wzbogaconego uranu w reaktorze badawczym Maria w Świerku.

W corocznej Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uczestniczą wysocy przedstawiciele władz 168 krajów członkowskich. Podczas spotkania następuje podsumowanie działań podjętych w ostatnim roku oraz ustalenie priorytetów w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej na kolejnych 12 miesięcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • elektryk, 2017-09-19 12:16:53

    Kiedy POLSKA wreszcie się obudzi i zbuduje choć jedną elektrownię atomową ? Francuzi, Niemcy, Belgowie a nawet Czesi i Słowacy je mają. Na przykład Niemcy, zasilają w energię elektryczną całe polskie Pomorze Zachodnie i Północne tanim prądem elektrycznym pochodzącym z francuskich elektrowni atomowyc...h. Sprzedają nam po cenach prądu "węglowego". Ostatnia polska elektrownia węglowa w tym rejonie tj.DOLNA ODRA, cały produkowany tam prąd wg.sztywnej umowy, od lat przesyła do Szwecji.  rozwiń