PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia atomowa: W styczniu decyzja ws. budowy elektrowni jądrowej

  • PAP/AT    14 grudnia 2017 - 09:25
Elektrownia atomowa: W styczniu decyzja ws. budowy elektrowni jądrowej
Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej - powiedział wiceminister Andrzej Piotrowski (fot.shutterstock)

Rząd jest o krok od powiedzenia "tak" atomowi - poinformował wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Decyzja w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce ma zapaść na początku 2018 r.
W styczniu należy spodziewać się decyzji rządu dotyczącej budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego rząd jest o krok od powiedzenia "tak" atomowi.

Gazeta pisze, że w środę (13 grudnia) w resorcie energii odbywały się rozmowy dotyczące przyszłości polskiej energetyki jądrowej i sposobu finansowania elektrowni, a w Sejmie posiedzenie zespołu ds. energetyki jądrowej.

"Plany, które jesteśmy już praktycznie gotowi przedstawić rządowi, zmierzające do podjęcia finalnej decyzji o budowie siłowni jądrowej, znalazły wstępną aprobatę premiera (Mateusza Morawieckiego - red.), choć to nie kończy dyskusji rządu. Ale do powiedzenia tak atomowi już krok. To rozwiązanie dla Polski niezbędne" - mówi cytowany w DGP Piotrowski.

Jak pisze dziennik, Piotrowski potwierdził, że jeśli decyzja rządu w sprawie realizacji programu atomowego w styczniu będzie pozytywna, to w grę wchodzi nie tylko produkcja energii elektrycznej, ale i cieplnej.

"Mówimy tu o dwóch równoległych przedsięwzięciach. Jedno to budowa dużej energetyki jądrowej, drugie to małe reaktory wysokotemperaturowe" - wyjaśnił Piotrowski.

Dotychczas przedstawiciele rządu deklarowali wielokrotnie, że polityczna decyzja o budowie w Polsce elektrowni jądrowej ma zostać podjęta do końca tego roku. Z ostatnich badań wykonanych na zlecenie resortu energii wynika, że 59 proc. Polaków popiera budowę w Polsce elektrowni jądrowej, a przeciwko tej inwestycji jest 35 proc. badanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • oli, 2017-12-16 23:59:57

    Tylko komentarze ,a gdzie działanie? Obiecanki bez konkretów a czas leci i kasa też.