PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia jądrowa, budowa: Co z przetargiem?

  • WNP.PL/AT    21 kwietnia 2016 - 12:52
Elektrownia jądrowa, budowa: Co z przetargiem?

Ogłoszenie postępowania zintegrowanego miało nastąpić do końca 2015 r. Tak się jednak nie stało (fot.fotolia)

• Przedstawiciele Ministerstwa Energii, z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim na czele zapewniali, że polski program jądrowy powinien być kontynuowany.
• Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy ogłoszony zostanie przetarg zintegrowany mający wyłonić m.in. dostawcę technologii.
Obecnie najbardziej oczekiwanym ruchem jest ogłoszenie tzw. przetargu zintegrowanego. Postępowanie zintegrowane ma wyłonić partnera strategicznego budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

W ramach postępowania zainteresowane konsorcja zostaną poproszone o przedstawienie w ofertach m.in. propozycji dostawy technologii elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MWe generacji III/III+, generalnego wykonawstwa elektrowni, usług wsparcia prowadzenia i utrzymania jej ruchu, dostawy paliwa jądrowego oraz programu transferu kompetencji do PGE EJ 1.

Oferenci zostaną poproszeni o przedstawienie również możliwego zaangażowania kapitałowego oraz finansowania dłużnego m.in. z Agencji Kredytów Eksportowych (AKE) i banków komercyjnych.

Czytaj też: Elektrownie jądrowe przyszłością polskiej energii

Ogłoszenie postępowania zintegrowanego miało nastąpić do końca 2015 r. Tak się jednak nie stało. Kiedy zostanie ono ogłoszone nie wiadomo.

- PGE EJ 1 kontynuuje prace nad uruchomieniem postępowania zintegrowanego, w ramach którego wybrane zostaną kluczowe elementy projektu jądrowego, w tym technologia reaktora generacji III/III+ oraz partner strategiczny. Decyzje dotyczące daty uruchomienia postępowania i wysłania zaproszeń do udziału w postępowaniu do podmiotów, które złożyły deklaracje uczestnictwa, są obecnie w przygotowaniu - poinformowała spółka PGE EJ1, która ma być odpowiedzialna za budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

PGE EJ 1 dodaje, że szczegółowy harmonogram postępowania zintegrowanego zostanie przedstawiony w momencie jego uruchomienia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • wsiowy, 2016-04-21 15:29:45

    A co z odpadami radioaktywnymi? To odpady, a nie dostawy są najpoważniejszym i najdroższym problemem. A o tym całkiem cicho!