Elektrownia jądrowa, budowa: Co z przetargiem?

• Przedstawiciele Ministerstwa Energii, z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim na czele zapewniali, że polski program jądrowy powinien być kontynuowany.
• Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy ogłoszony zostanie przetarg zintegrowany mający wyłonić m.in. dostawcę technologii.
Elektrownia jądrowa, budowa: Co z przetargiem?
Ogłoszenie postępowania zintegrowanego miało nastąpić do końca 2015 r. Tak się jednak nie stało (fot.fotolia)

Obecnie najbardziej oczekiwanym ruchem jest ogłoszenie tzw. przetargu zintegrowanego. Postępowanie zintegrowane ma wyłonić partnera strategicznego budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

W ramach postępowania zainteresowane konsorcja zostaną poproszone o przedstawienie w ofertach m.in. propozycji dostawy technologii elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MWe generacji III/III+, generalnego wykonawstwa elektrowni, usług wsparcia prowadzenia i utrzymania jej ruchu, dostawy paliwa jądrowego oraz programu transferu kompetencji do PGE EJ 1.

Oferenci zostaną poproszeni o przedstawienie również możliwego zaangażowania kapitałowego oraz finansowania dłużnego m.in. z Agencji Kredytów Eksportowych (AKE) i banków komercyjnych.

Czytaj też: Elektrownie jądrowe przyszłością polskiej energii

Ogłoszenie postępowania zintegrowanego miało nastąpić do końca 2015 r. Tak się jednak nie stało. Kiedy zostanie ono ogłoszone nie wiadomo.

- PGE EJ 1 kontynuuje prace nad uruchomieniem postępowania zintegrowanego, w ramach którego wybrane zostaną kluczowe elementy projektu jądrowego, w tym technologia reaktora generacji III/III+ oraz partner strategiczny. Decyzje dotyczące daty uruchomienia postępowania i wysłania zaproszeń do udziału w postępowaniu do podmiotów, które złożyły deklaracje uczestnictwa, są obecnie w przygotowaniu - poinformowała spółka PGE EJ1, która ma być odpowiedzialna za budowę i eksploatację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

PGE EJ 1 dodaje, że szczegółowy harmonogram postępowania zintegrowanego zostanie przedstawiony w momencie jego uruchomienia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A co z odpadami radioaktywnymi? To odpady, a nie dostawy są najpoważniejszym i najdroższym problemem. A o tym całkiem cicho!

wsiowy, 2016-04-21 15:29:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE